5.435 TL devlet desteği bu sabah açıklandı! Herkes başvuru yapabilir, geri ödeme yok, karşılıksız veriliyor!

5.435 TL devlet desteği bu sabah açıklandı! Herkes başvuru yapabilir, geri ödeme yok, karşılıksız veriliyor! Devlet desteği duyurusu detayları ve başvuru şartları haberimizde…

Ekonomi 16.08.2021 - 11:22 16.08.2021 - 11:22 Volkan Arık

Devlet desteği ödemeleri özellikle koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde vatandaşlar için büyük önem taşıyor. Belirli şartları taşıyan vatandaşlara devlet tarafından her ay nakit ödeme yapılıyor ve hesaplarına yatırılıyor. Devlet desteği ödemelerinin geri ödemesi bulunmuyor yani bu ödemeler karşılıksız olarak veriliyor. 2021 yılının ilk 6 aylık sürecinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılan ödemelerin toplam tutarı 12.5 milyar lira oldu. Yılın ikinci yarısında da bu tutarda ödeme yapılması bekleniyor. Peki devlet desteği ödemeleri neler? devletten karşılıksız ödeme kimler olabilir?

5.435 TL devlet desteği bu sabah açıklandı! Herkes başvuru yapabilir, geri ödeme yok, karşılıksız veriliyor! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada yılın ilk 6 aylık sürecinde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara devlet desteği olarak toplamda 12.5 milyar lira sosyal yardım ulaştığını duyurdu. Her ay devlet tarafından yapılan ödemelerden engelli, yaşlı, evde bakıma muhtaç, yardıma ihtiyacı olan aileler faydalanabiliyor. Devlet tarafından yapılan bu ödemeler vatandaşlara karşılıksız ve geri ödemesiz olarak dökülüyor. Peki karşılıksız yapılan ödemeler neler? Devlet desteği başvuru şartları neler?

5435-tl-devlet-destegi-bu-sabah-aciklandi-herkes-basvuru-yapabilir-geri-odeme-yok-karsiliksiz-1

DEVLETİN HER AY YAPTIĞI KARŞILIKSIZ ÖDEMELER

Devlet, her ay sosyal yardımlarla ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olmaya devam ediyor. 2021 yılının ilk yarısında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplamda 12.5 milyar lira sosyal yardım ödemesi yapıldı. Bu ödemeler karşılıksız olarak yapılırken devletin karşılıksız yaptığı destek ödemeleri şöyle oldu; Engellilere 2.8 milyar TL, 65 yaş üstü vatandaşlara 3.6 milyar lira, evde bakıma muhtaç vatandaşlara 5.2 milyar lira, hasta vatandaşlara 1.5 milyon lira, Huzurevinde ve yetiştirme yurdunda kalanlara harçlık, bedava sağlık hizmeti ile birlikte toplam 12 milyar liradan fazla sosyal destek ödemesi sağlandı.

5435-tl-devlet-destegi-bu-sabah-aciklandi-herkes-basvuru-yapabilir-geri-odeme-yok-karsiliksiz-2

DEVLET DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Devlet tarafından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yardıma muhtaç, bakıma muhtaç, hasta yaşlı ve engelli vatandaşlara sosyal destek ödemesi sağlanıyor. Bu ödemelerden Faydalanabilmek için vatandaşların başvuru yapmaları gerekiyor. Sosyal destek ödemeleri için başvurular genellikle e-devlet üzerinden ya da başvuru yapacak olan kişinin bulunduğu il ya da ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılıyor. Başvuru işlemlerinde birtakım koşullar bulunurken kaymakamlıklara ya da sosyal dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak başvuru koşullarını öğrenmek mümkün.

5435-tl-devlet-destegi-bu-sabah-aciklandi-herkes-basvuru-yapabilir-geri-odeme-yok-karsiliksiz-3

HER AY DÜZENLİ ÖDEME YAPILIYOR

65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı, muhtaçlık aylığı gibi kalemlerde devlet tarafından her ay vatandaşların hesabına düzenli olarak ödeme yapılıyor. Belirlenen koşulları sağlayan vatandaşların başvuruları hemen onaylanırken takip eden ilk ayda ödemeleri hesaba geçiyor. Banka hesabı bulunmayan vatandaşlar ise sosyal destek ödemelerini PTT şubelerinden kimlikleri ile tahsil edebiliyor. Şu anda 65 yaş aylığı olarak 828 TL, Evde bakım maaşı 1798 TL, engelli maaşı ise en yüksek 852 lira olarak vatandaşların hesabına ödeniyor. Ödemeler her ay düzenli şekilde yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@