%55 mevduat faizi ile bankaya yatırım yapanların 32 günde alacağı gelir merak edildi. 50 bin TL yatırıma ne kadar ödeme alacaksınız? Üstelik daha fazla bütçesi olanlar için aylık ödemeler artış gösterecek.

Son zamanlarda TCMB'nin faiz artış kararı sonrasında gelir kapısı olarak yeni bir model daha fazla tutuldu. Faiz üzerinden kazanç elde etmek isteyenler mevduat hesabı açmaya karar veriyor. 

%55'e Varan Mevduat Faiz Oranları!

50 bin TL, 100 bin TL veya sizin kendi bütçenize göre yapacağınız yatırımlar, vade süresine bağlı olarak %55'e kadar faiz oranı üzerinden değerlendiriliyor. Bu da daha fazla ödeme almanız için iyi bir işaret. Bankalarla görüşme sağlayarak yüzde kaç faiz üzerinden ödeme yapabileceklerini öğrenebilirsiniz. Konuya ek olarak merak ettiklerinizi de bankaların müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek öğrenmeniz mümkündür.

Merkez Bankası Faizleri Yükseltmişti

Türkiye'de finansal piyasaları etkileyen önemli bir gelişme olarak, Merkez Bankası'nın yeni bir duyurusu sonrası, bankalarda mevduat faiz oranlarına yönelik bir hamle yapıldı. Döviz piyasasında yaşanan düşüşler Türk Lirası mevduatlarını daha cazip bir hale getirirken, kamu bankaları Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası faiz oranlarını %45'e kadar çıkardı. Bu artış, mevduat faizlerindeki düşüş eğilimini keserek yeniden bir yükselişe geçilmesine işaret ediyor. Ancak, enflasyonun hız kesmemesiyle faiz oranlarında bir dalgalanma yaşanıyor ve %45 seviyesine çıkan oranlar daha sonra 5 puan düşüş gösterdi.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Ekonomi yönetimi, kur korumalı mevduat sistemini daha istikrarlı bir hale getirmek amacıyla mevduat faiz oranlarını gece yarısı artırma kararı aldı. Merkez Bankası, dövizden dönüşümlü kur korumalı mevduat hesapları için bankaların %50'nin üzerinde faiz teklif etmesine karşın, piyasada en büyük işlem hacmine sahip bankaların %40 ile %42 arasında bir faiz oranı sunacağını belirtiyor.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Erkan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in girişimleriyle alınan zorunlu karşılık oranı mevduat faizlerinde bir dönüm noktası oluşturabilir. Zorunlu karşılık oranlarındaki artışla birlikte, döviz hesaplarında bulunan paralar için de ilave bir yükümlülük getirildi. Merkez Bankası'nın bu adımları, bankaların daha yüksek faiz oranlarından fon sağlamasına yol açtı. Bu yeni düzenlemeler, mevduat faiz oranlarını yukarı çekecek ve piyasalardaki sıkı para politikaları yatırımcıları TL mevduatına yöneltmeye teşvik edebilir. Özellikle, küçük ölçekli bankaların %55'e varan mevduat faiz oranları sunması ve büyük bankaların da bu rekabete katılma ihtimali, piyasalardaki dinamikleri değiştirebilir.