6 kasım 2022 tarihinde erken seçim olacak mı? Erken seçim ne zaman? Soruları tüm Türkiye'nin gündeminde yer alıyor. Gazeteci Deniz Zeyrek'in ortaya attığı iddia çok konuşulacak. FOX TV'de orta sayfa programında kulis bilgisi olarak verdi. Peki Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı kim? İşte detaylar

Erken seçim iddiaları daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bu anlamda Ankara'dan alınan kulis bilgileri ile "Akp, CHP, MHP kurmayları kapalı kapılar ardında görüştüğü iddia edildi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de seçim açıklaması yapması bekleniyor. Peki 6 kasım 2022 tarihinde erken seçim olacak mı? Erken seçim ne zaman? Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı kim? 

Peki 6 kasım 2022 tarihinde erken seçim olacak mı? Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa 

Eğer CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olursa erken seçim 6 Kasım 2022 tarihinde yapılacak. Kemal Kılıçdaroğlu aday olmaz ise erken seçim yapılmayacak. 

"Dolar Kuru Patlatılacak" Denmişti Ve JPMorgan Yine Enflasyon Tahminini Yükseltti! Durum Artık Çok Daha Vahim! "Dolar Kuru Patlatılacak" Denmişti Ve JPMorgan Yine Enflasyon Tahminini Yükseltti! Durum Artık Çok Daha Vahim!

Erken seçim nedir?

Türkiye'de milletvekili seçimleri, normal şartlarda 4 senede bir yapılıyor. Her 4 senede bir 550 milletvekili seçiliyor ve milletvekillerinin partilere dağılımına göre bir hükümet kuruluyor. Hükümet güvenoyu alırsa vazifesini 4 sene süresince sürdürüyor. 

Ancak 16 Nisan'da oluşturulan referandum ile eş güdümlü TBMM'ye girecek olan milletvekili adedi 550'den 600'e çıkarıldı. Bazı hallerde genel seçim 4 seneden daha kısa sürelerde de yapılabiliyor. Buna 'erken seçim' deniyor. 

Meclis, erken seçime gitmeye karar verirse seçim kararıyla eş güdümlü seçim tarihini de tanımlamak zorunda. Seçim, açıklandıktan en az 45, en çok 90 gün sonra yapılabiliyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, kararın alınması amacıyla kurulun, yarısından çoğunun oyu yeterli. Kurul, ilan edilen tarihe göre bir seçim takvimi belirliyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu yasa ile "298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun" seçimlere dair olarak teşhis ettiği süreleri kısaltarak seçmen kütüklerinin yenilenmesi, seçime gidecek siyasi partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusularının bastırılması başta olmak üzere çoğu hazırlığı gerçekleştirebiliyor.