Yeni 2022 asgari ücret zammı bugün açıklandı. Asgari ücret zammının açıklanması ile birlikte 65 yaş aylığı için de yeni rakamlar belli oldu. 2022 yılında 65 yaş ve üstü vatandaşlara ödenecek olan yaşlılık aylığı bir hayli arttı. Asgari ücret zammı ile orantılı olarak artan yaşlılık aylığı Yeni yılda 1296 TL olarak ödenecek. Peki 65 yaş aylığı nasıl alınır? kimler yaşlılık aylığı alabilir? 65 yaş aylığı başvurusu nasıl yapılır?

65 YAŞ AYLIĞI ALMA ŞARTLARI NELER?

65 yaş aylığı, 2022 sayılı kanun gereğince 65 yaşını doldurmuş muhtaç,kimsesiz ve güçsüz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun kapsamında veriliyor. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar her ay devlet tarafından ödenen 65 yaş aylığını alabiliyor. Muhtaçlık hali devam ettiği süre boyunca yaşlılık aylığı ödemeleri kesilmeden devam ediyor.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş aylığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılan başvurular doğrultusunda bağlanıyor. Aylıklar ile ilgili bütün işlemler başvuru tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde tamamlanıyor. Başvuruyu takip eden ay itibariyle hak sahibi olan vatandaşlar maaşlarını almaya başlıyor. 65 yaş aylığı, yanlış gelir beyanı sahtecilik ve usulsüzlük gibi durumlarda hemen kesiliyor. Ayrıca yersiz ve fazla ödenen tutarlara yönelik de yasa çerçevesinde takip ve tahsil işlemleri yapılabiliyor.