Emeklilikte yaşların düşmesi beklenirken aksi bir gelişme yaşanıyor. Emeklilik yaşı ve sigorta primleri iyice artacak. Bununla beraber erkeklerin emeklilik yaşı 65'i bulacak.

Emeklilik yaşının artırılması üzerine yeni gelişmeler yaşanmakta. Bunun sigorta primi artırılarak sağlanacağı ifade ediliyor. Peki emekliler 65 yaşında mı emekli olacak? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan yeni açıklama geldi. 

 Yeni Emeklilik Planı Meclis'ten Geçiyor!

Türkiye'nin 2024-2028 dönemini kapsayacak olan On İkinci Kalkınma Planı, Meclis'e sunuldu. Bu plan, emeklilikle alakalı yeni yönergeler getiriyor ve emeklilik yaşını otomatik bir şekilde artırmayı hedefliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu konuda TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda bir sunum gerçekleştirecek. Ahmet Kıvanç'ın Habertürk'teki haberine göre emekli maaşlarına ilişkin oranlamalar da yeniden ele alınacak.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda İş Kapıları Açılıyor: 83 Sürekli İşçi Alımı için Başvurular Devam Ediyor! Jandarma Genel Komutanlığı'nda İş Kapıları Açılıyor: 83 Sürekli İşçi Alımı için Başvurular Devam Ediyor!

yaşlılıkveemeklilik

Planın emeklilikle ilgili ana maddeleri şöyle:

  • Emeklilik sisteminde mali denge ve adillik ön planda olacak. Bu, bireylerin iş hayatında daha uzun süre kalmasını destekleyecek.
  • Sosyal güvenlik sistemi adil ve dengeli bir yapıya kavuşturulacak. Maaş bağlama yöntemi, mali bir zorluk oluşturmadan ve iş hayatında daha uzun süre kalınmasını özendirecek şekilde revize edilecek.
  • Emeklilik şartlarının belirlenmesi, doğuştan itibaren beklenen yaşam süresindeki artışa göre ayarlanacak.
  • Nüfus yaşlanmasının getireceği mali yükleri hafifletmek amacıyla, yaşlı bakım sigortası ve mesleki rehabilitasyon programları devreye alınacak.

65 Yaşında Emekliliğin Önü Açıldı

Plan dahilinde, emeklilik yaşının kademe kademe artırılması bekleniyor. Şu anda kadınlar için 58, erkekler için 60 olan bu yaş, 2035'ten itibaren yavaşça yükseltilmeye başlanacak. 2048 yılı itibariyle hem kadınlar hem de erkekler için emeklilik yaşı 65 olarak belirlenecek.