7 Haziran'da hangi sınıflar açılıyor? Yüz yüze eğitimde okula gitmek zorunlu mu?

Haziran ayı normalleşme planı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandıktan sonra öğrenci ve veliler 7 Haziran'da okula gitmek zorunlu mu gibi sorularının yanıtını araştırıyor.

Gündem 01.06.2021 - 13:45 01.06.2021 - 13:50 Volkan Arık

MEB son dakika açıklaması ile verilen yüz yüze eğitim kararı sonrasında öğrenci ve velilerin gündeminde 7 Haziran'da başlayacak olan yüz yüze eğitim bulunuyor. Bu gün itibarı ile ilkokul öğrencileri sınıflarına geri dönerken ortaokul ve lise öğrencileri için ise tarih 7 Haziran 2021 olacak. Uzun zamandan beri online eğitim gören ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık okuldan uzaklaşan öğrenciler ise 7 Haziran okula gitmek zorunlu mu, yüz yüze eğitim de devam zorunluluğu var mı gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Peki yüz yüze eğitimlere katılmak zorunlu mu?

7 Haziran'da okula gitmek zorunlu mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan kabine toplantısı sonrasında haziran ayı için yeni normalleşme alımları açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının hemen sonrasında MEB son dakika açıklaması yayınladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kademeli normalleşme kapsamında 1 Haziran Salı gününden itibaren bütün ilkokullar ve okul bünyesindeki ana sınıflarında yüz yüze eğitimin haftada iki gün olacak şekilde başlayacağı ifade edildi. 17 Mayıs tarihinde yapılan açıklamanın diğer eğitim kurumlarının mevcut durumuna ilişkin olduğu hatırlatılan Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında uygulamanın aynı şekilde devam edeceği ifade bildirildi. Köy okulları ve seyrek nüfusa sahip olan yerleşim yerlerinde ise ilkokullar haftanın 5 günü boyunca eğitim-öğretime devam edecek.

Yüz yüze eğitim devam zorunluluğu var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasına göre 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren bütün ortaokul ve liselerde haftada iki gün yüz yüze eğitim başlayacak. Öğrenci ve veliler ise yaz aylarında gelmesi ile birlikte yüz yüze eğitimde devam zorunluluğu var mı sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. 7 Haziran yüz yüze eğitim devam zorunluluğu bulunmuyor. Öğrenciler kendileri istemeleri durumunda Haftada iki gün okula gidebilecek. Ayrıca okullarda covid-19 tedbirleri kapsamında hijyen konusunda gereken bütün önlemler alınacak. 2020-2021 eğitim öğretim yılı ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre 2 Temmuz tarihinde sona erecek ve yaz tatili başlayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@