Milyonlarca SGK-SSK ve Bağkur'lu emekli Temmuz ayını beklemeye koyuldu bile. Maaşlara ek zam müjdesi verildi. Bu anlamda maaşlara 1.500 TL ek zam yapılacak. İşte Ak Parti ve Bakanlık açıklamaları

Emekli ve memura ek zam haberleri gelmeye devam ediyor. Gözlerin çevrilmiş olduğu ek zamları milyonlarca vatandaş bekliyordu. Bu anlamda 3600 ek gösterge ve EYT anlamında yeni müjdeler verilmiş durumda. Hem Ak Parti tarafında hem de Bakanlıktan önemli açıklamalar yapıldı. 2022 senesi ile eş güdümlü asgari ücrete oluşturulan tarihi artış ve vergilerin kaldırılmasının sonrasında emekliler ve memurlar amacıyla ek zamlar gerçekleştirildi. Vatandaşlara ve şirketlere oluşturulan bu mali desteklerden sonra gene milyonların beklediği konular ile alakalı görüşmeler ve çalışmalar başladı. Öncelikle geride bıraktığımız sene Ağustos ayında toplu sözleşme metnine giren 3600 ek gösterge ve bu bağlamda kadro hakları ile ilgili detaylı çalışmalar başlamış oldu. Bu bağlamda alakalı sendikalarla iki ayrı toplantı yapılırken taslak metinler de meydana çıkmış oldu. Bu iki konuyla alakalı son toplantı 10 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.  

Maaşlara 1.500 TL ek zam yapılacak! 

3600 ek göstergede sona gelinmesinin sonrasında emeklinin de beklentisi bir hayli artmış durumda. Emekli maaşlarında 1.500 TL'ye yakın bir fark görüleceğinin ifade edilmesinin sonrasında, 32 bin liraya kadar ikramiyelerde de fark oluşacağı ön görü ediliyor. Neredeyse bir emekli zammı kadar artıştan söz edilmesinin sonrasında çoğu emekli ise 3600 ek gösterge kapsamının genişletilmesini talep ediyorlar.

Gözden kaçırmayın

"IMF'ye Borç Verdik" Diyen Türkiye'ye Dünya Bankası’ndan 500 milyon Dolarlık Kredi Daha! "IMF'ye Borç Verdik" Diyen Türkiye'ye Dünya Bankası’ndan 500 milyon Dolarlık Kredi Daha!

Temmuz'da kaç para zam olacak?

Memur ve emeklilere yönelik 2022 seneninin ikinci %50 sinde yeni bir zam yapılmasına yönelik iddialar gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz senenin Haziran ayında 6’ıncı devre toplu sözleşme kararları kapsamında, memur ve emeklilere maaşları amacıyla 2022 seneninın ilk %50 sinde %5 + enflasyon farkı ile 2022 seneninın ikinci yarısı amacıyla %7 + enflasyon farkı olarak ödeme yapılmasına karar verilmişti. 

Enflasyonun bir hayli yüksek olması nedeniyle aradaki farkın ilk altı ay sonucunda emeklilerin ve memurların hesaplarına aktarılması hedefleniyor. 2023 senesinde ise ilk 6 ay amacıyla yüzde 8 ve ikinci yarısı amacıyla yüzde 6 oranında zam yapılması planlanıyor. 

Memur ve emekliye zam müjdesi Ak Parti'den geldi

Memur ve emekli maaşlarında zamların belli olması amacıyla 2022 seneninın ilk 6 ayına dair enflasyon rakamlarının açıklanması gerekiyor. Konuya dair değerlendirmelerde tespit edilen AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 30 Mart’ta oluşturulan açıklamada, 1 Temmuzda değerlendirmeler yapılarak memur ve emekli maaş artışı olacağı sinyalini verdi.