Ülkemizde artan dolar kuru ve buna paralel olarak araç fiyatlarının artması vatandaşları isyan ettirdi. Bütçesi kısıtlı olanlar ise daha eski ve düşük fiyatları araçlar bakmaya başladı. Haberimizde detayları verdik.

Otomobil fiyatlarının bundan sonra içinden çıkılmaz bir hal aldığı doğru. Ancak fırsatları doğru değerlendirirseniz 100 bin TL altına şaşırtıcı bir otomobil de satın alabilirsiniz. İşte detaylar. Fiyat artışının ise aniden çok sebebi var. Genele baktığımızda esas sebebin ekonomideki dengesizlikler olduğunu söyleyebiliriz. Zira bir ara dolar 18 TL’yi geçmişti. Nitekim şimdi de 15 TL bandında dolaşıyor. Bunun yanına bir de pandemi ve çip problemi gibi hatalar eklenince otomobil fiyatları da saçma sapan bir hal aldı. Hali hazırda sıfır bir otomobil alabilmek istediğinizde en az 260 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Yani bu meblağ karşılığında Egea satın alabiliyorsunuz.

Tercihiniz orta segment bir model olduğunda ise ödemeniz gereken tutar 450 bin TL ile 550 bin TL arasında değişiyor. Peki ikinci el sektöründe hal nasıl? 

Hali hazırda ikinci el sektöründe da hal pek iç acıcı değil. Şu sıralar eli yüzü düzgün problem çıkarmayan ikinci el bir otomobil alabilmek istediğinizde karşınıza hep 250 bin TL üzeri modeller çıkıyor. Peki ya 85 bin TL altına düzgün bir otomobil alabilmek isterseniz?

Dürüst olmak gerek görülürse 85 bin TL altına uzun vakit problem çıkarmadan bineceğiniz bir otomobil alabilmek çok da olası değil. Ancak geçen aya nazaran çok daha çok alternatife sahip olduğunuz da inkar edilemez bir  gerçek.

İkinci el otomobil satışlarında yaşanan durgunluktan dolayı otomobil fiyatları mühim oranda düşmüş halda. Birkaç ay evvel 130 bin TL bandında satılan otomobiller şimdilerde 85 bin, hem de 85 bin TL’nin de altına satılır duruma geldi. Elbette bu bir raslantı değil. Satışlar çakılınca, otomobilini satmak isteyenler de mecbur fiyat düşürdü.

Sahibinden.com sitesine baktığımız zaman 85.000 TL ve 85.000 TL altında 2.000 ilan ortaya çıkıyor. 

Gözden kaçırmayın

Buna Bile Tenezzül Edildi! Arıcılar Birliği’ne 1 kilo, AKP’li Vekilin Derneğine 35 Kilo Şeker... Buna Bile Tenezzül Edildi! Arıcılar Birliği’ne 1 kilo, AKP’li Vekilin Derneğine 35 Kilo Şeker...

2.elde satışlar kesildi

Vatandaşın hem otomobil fiyatları hem de taşıt kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sebebi ile araba alamayacak duruma gelmesi ile otomobil piyasasında büyük bir talep düşüklüğü yaşandığı belirtiliyor. Ocak ayında başlayan düşüşün Şubat ayında nerede ise satışları durma noktasına getirdiği beklenirken otomobil fiyatlarında talepteki azalmaya bağlı olarak düşüşlerin başladığı belirtiliyor.