Geçen hafta evveline kadar izdihama sebebiyet veren ve tükeneceği iddia edilen Ayçiçek Yağlarında marketler sık sık fiyatları güncelliyor. Bu anlamda yağ fiyatları hala yüksek seviyede fakat bazı marketler fiyatlarda damping yapıyor. Peki A101, BİM Sole ve Carrefour en ucuz 5 LT pet, teneke, cam Ayçiçek Yağı fiyatı ne kadar oldu?

İndirim üstüne indirim yapıldı. Vatandaşlar marketlere akın etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapmış bulunduğu telefon görüşmesi ardından Türkiye'ye ait olan ve Rusya - Ukrayna savaşı sebebi ile Azak Denizi'ndeki Rostov Limanı'nda takılı kalan yağ gemilerine geçiş izni verilmişti. Yağ gemilerinin yola çıktığı belirtilirken ilk geminin 15 Mart tarihinde limana giriş gerçekleştireceği açıklandı.  Peki A101, BİM Sole ve Carrefour en ucuz 5 LT pet, teneke, cam Ayçiçek Yağı fiyatı ne kadar oldu?

2-5-10-18 TL Ayçiçek Yağlarında bomba indirim geldi 

 Cimri uygulamasında yer alan En ucuz 5 LT pet, teneke ve cam Ayçiçek Yağı fiyatı kaç TL?

A101 Ayçiçek Yağı fiyatları 

Gözden kaçırmayın

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu Dolarda Fırlama Başladı! Kısa Sürede 17 Liraya Sonra İse 19 Liraya Şaşırmayın! Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu Dolarda Fırlama Başladı! Kısa Sürede 17 Liraya Sonra İse 19 Liraya Şaşırmayın!

BİM Ayçiçek Yağı fiyatları 

Orkide 1 litre ayçiçek yağı: 42 lira 95 kuruş olarak satılıyor 

Sırma 1 litrelik ayçiçek yağı: 42 lira 95 kuruş olarak satılıyor 

Sırma 2 litrelik ayçiçek yağı: 75 lira 50 kuruş olarak satılıyor 

Abalı ayçiçek yağı BİM marketlerde 2 litresi 75 lira 50 kuruş olarak satılıyor.

Yudum 1.25 litrelik ayçiçek yağı BİM markette 55 liradan satılırken, 4.5 litrelik Yudum ayçiçek yağı da 138 liradan veriliyor 

Torku 1 litrelik ayçiçek yağının fiyatı ise 42 lira olarak satılıyor 

BİM'de satılan Vera ayçiçek yağının 1 litrelik fiyatı ise 29 lira olarak satılıyor 

Carrefour Ayçiçek Yağı fiyatları 

Ayçiçek Yağı fiyatları hangi tarihte düşecek?

Konu ile ilgili bir açıklama da Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir doğrultusundan yapıldı. Demir hafta sonu marketlerin büyük bir yağ vurgunu yaptıklarını söyleyerek "Yıl sonuna kadar yağ ithal etmesek de sorun yaşamayız. Raflara gelirsek, 2-3 günde bir ürünün stoku bitmez. Ürün esasen 1 aydır rafta duruyor. Bunun adı stokçuluktur" diyerek ayçiçek yağında stok bozukluğu olmadığını dile getirdi. 

Marketlerin oluşturulan manipülasyon operasyonu ile hafta sonucunda büyük bir yağ operasyonu yaptıklarını iddia eden Demir "Hafta sonu vurgun yaptılar. 15-20 gün sonra yağ fiyatları düşecek" diyerek fiyatların ay sonuna kalmadan düşmeye başlayacağını duyurdu.


 

Ayçiçeği için beklenen destek geldi 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye'nin Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Aydın-Efeler, Köşk, Sultanhisar ve Yenipazar, Karabük- Eskipazar, Kütahya-Domaniç ile Sivas- Hafik ilçelerinde yağlık ayçiçeği ekiminin destekleneceğini bildirildi. 

11 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve 2021 senesinde yapılacak tarımsal desteklemeler ile 2022 senesinde uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım desteklerine dair kararda farklılık yapan Cumhurbaşkanı kararına göre, ayçiçeğinde dışa bağımlılığı azaltmak ve üretimi desteklemek hedefiyle yukarıda belirti edilen il ve ilçelerde ayçiçeği ekimine destek verilecek.