AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye yaptırım kararı çıktı mı?

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye yaptırım kararı çıkması bekleniyordu. Son zamanlarda özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı korunm

Gündem 11.12.2020 - 09:25 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye yaptırım kararı çıkması bekleniyordu. Son zamanlarda özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı korunmasına yönelik söylemlerde bulunuyordu.


Yunanistan'ın "silah ambargosu" talebi kabul edilmedi


Dün yapılan zirvede beklenen "Türkiye'ye yaptırım" kararı verilmedi. Verilecek kararın mart ayına ertelenmesi kararlaştırıldı. Yunanistan'ın talep ettiği, Türkiye'ye yönelik AB fonlarının durdurulması ve silah ambargosu uygulanması istekleri kabul edilmedi. Zirve'nin sonuç bildirisi yayımlanmadan önce Türkiye ile ilgili kısımların saatlerce tartışıldığı belirtildi.

"Oruç Reis'in limana dönmesi olumlu"


Peki çıkan bildiride ne gibi ifadeler yer aldı? Bildiriye göre, Türkiye'nin son zamanlarda AB'ye karşı olan söylemlerini artırdığı ve tek taraflı provokasyonlarını sürdürdüğü öne sürüldü. Türk-Yunan görüşmelerinin uzlaşmaya varabilmesi için gerilimin azalması gerektiği belirtilen bildiride, Oruç Reis gemisinin limana dönmesinin pozitif bir karar olduğu kaydedildi.


"Faaliyetler yanlış ve yetkisiz"


Türkiye'nin çözüm için hazır olduğunun anlaşılması halinde AB-Türkiye ilişkilerinin olumlu bir seviyeye çekilebileceği belirtildi. Türkiye'de bulunan 4 milyon mülteci nedeniyle gerekli mali desteğin verileceği kaydedildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de 11 Kasım 2019'da başlattığı arama faaliyetlerinin "yanlış ve yetkisiz" olduğu ifade edildi. Bu nedenle daha önce iki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkilisine uygulanan yaptırımların daha fazla kişiye uygulanması ve genişletilmesi AB Konseyi'nden talep edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@