Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobillerin satışını yasaklamayı planlıyor.

AB Konseyi, üye ülkelerin otomobillere ve hafif ticari taşıtlara karbon emisyon standartları getirecek yasayı onayladıklarını açıkladı. Otomobil üreticileri, 2035 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfırlamak zorunda kalacaklar. Böylece AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacak.

Ayrıca 2030 yılı emisyon düşürme hedefi otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için yüzde 50 olacak. Almanya, planı desteklemek için AB'nin yenilenebilir enerji ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlarla ilgili muafiyet getirilmesini istedi. AB Komisyonu ile Almanya arasında müzakereler sonucunda uzlaşı sağlandı.

Yasa, AB Resmî Gazetesi'nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel motorlu araçların satışını yasaklamayı planlıyor

AB Konseyi, üye ülkelerin 2035 yılından itibaren otomobiller için katı karbon emisyon standartları getirecek yasayı onayladıklarını duyurdu. Buna göre, otomobil üreticileri, 2035 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfırlayacak. Bu şekilde, AB ülkelerinde 2035'ten itibaren karbon salan benzinli ve dizel motorlu yeni araç satışı yapılamayacak.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

AB ayrıca, 2030 yılına kadar emisyon düşürme hedefi olarak otomobiller için yüzde 55 ve kamyonetler için yüzde 50 belirledi. Geçen ay Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkelerin onayı gerekiyordu. Ancak başını Almanya'nın çektiği bir grup ülke, karşı çıktı. Almanya, AB'nin e-yakıt olarak bilinen yenilenebilir enerji ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlarla ilgili muafiyet getirilmesini istedi. Ancak AB Komisyonu ile Almanya arasında müzakereler sonucunda uzlaşı sağlandı ve Almanya, sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı konusunda güvence aldı.

AB'nin bu kararı, küresel ısınmayla mücadele kapsamında atılan önemli bir adım olarak görülüyor. AB'nin 2030 ve 2050 yılları arasında sera gazı emisyonlarını yüzde 55 oranında azaltma hedefleri bulunuyor. Otomobillerin sera gazı emisyonları, AB'nin toplam sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.