ABD, 20 senedir işgal altında tuttuğu Afganistan'dan çekiliyor!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) askerlerinin Afganistan'dan çekilmesine yönelik süreç bugün başladı. 

Dünya 01.05.2021 - 13:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Afganistan'da bulunan 2 bin 500 askerin çekilmesine yönelik belirlenen takvimi duyurmuştu. Biden, 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından Afganistan'da yer alan terör hedeflerinin 2001 senesinin Ekim ayında bombardımana tutulduğunu ifade etmişti. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırılarına kurban gidenlerin asla unutulmayacağına dikkat çeken Biden, Afganistan'ın yeniden terör saldırılarının üssü haline gelmemesi için yoğun bir çaba harcadıklarını söylemişti. Biden, ülkesinin Afganistan'da bulunan askerî mevcudiyetini artık genişletmeyeceğine dikkat çekmişti. 

"Aceleci değil, temkinli olacağız"

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) en uzun savaşını sona erdirme vaktinin geldiğini ifade eden Biden, Amerikan askerlerinin artık evlerine dönmeleri gerektiğini belirtmişti. Biden, Afganistan'da bulunan Amerikan askerlerinin 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren çekilmeye başlayacağını kaydederek, bu süreçte aceleci değil temkinli bir şekilde hareket edeceklerini aktarmıştı.

"11 Eylül'e kadar çekilme sona erecek"

Ülkesinin yanında duran müttefiklere teşekkürlerini sunan Biden, 11 Eylül 2021 tarihinden önce ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) askerlerinin Afganistan'dan ayrılmış olacağını duyurmuştu.

"Barış görüşmelerine destek veriyoruz"

Biden, Taliban ile Afganistan arasında yapılan barış görüşmelerine destek verdiklerini söylemişti. Afgan kadın ve çocukların haklarını daima savunacaklarını kaydeden Biden, gereken insani desteğin de verileceğini dile getirmişti. Biden, Türkiye, Hindistan, Çin, Rusya ve Pakistan gibi ülkelerden Afganistan'a destek vermeleri için daha fazla şey yapmalarının talep edileceğini kaydetmişti.

Kademeli çekilme başladı

Afganistan'da bulunan ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerleri ve 7 bine yakın NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) askerî personeli, bugün itibarıyla kademeli olarak çekilmeye başladı. Pentagon tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, son bir senedir Afganistan'da bulunan küçük askerî üslerin kapatıldığı hatırlatıldı. Biden tarafından açıklanan karardan sonra çekilme sürecine hız kazandırıldığı belirtilen açıklamada, şimdiye kadar sadece 60 Amerikan askerinin Afganistan'dan ayrıldığı ifade edildi. 

20 senedir işgal altında!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) müttefikleri tarafından 7 Ekim 2001 tarihinde Afganistan işgal edilmişti. Söz konusu işgalin gerekçesi Afganistan'ın terör örgütü El Kaide militanlarını koruması olarak gösterilmişti. 20 senedir devam eden savaşın 2 trilyon doları aşkın bir maliyete neden olduğu ifade edilmişti. Savaşta 2 bin 442 Amerikan askeri hayatını kaybederken, 20 bin 666 Amerikan askeri yaralandı. 1.444 NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) personeli de yaşamını yitirdi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@