Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın istediği F-16 savaş uçaklarını şimdilik verilmeyeceğini ifade etti.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Amerika Birleşik Devletleri Joe Biden, Ukrayna – Rusya savaşının 1.yıl dönümü kapsamında ABC News’e röportaj verdi. ABD Başkanı Biden, Rusya’nın bahar aylarında beklenen taarruzuna karşı Ukrayna’nın istediği savaş uçakları F-16’ları ‘Şimdilik’ verilmeyeceğini açıkladı.

Gazeteci David Muir ABD Başkanı Joe Biden’a ‘Ukrayna’nın savaş uçakları F-16’lara ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?’ sorusunu yöneltti. ABD Başkanı Joe Biden kendisine yöneltilen bu soruya da Ukrayna’nın şu anda F-16 savaş uçaklarına ihtiyacı olmadığı şeklinde yanıt verdi. ABD Başkanı Biden, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek istediğini ve bu yanıtının Ukrayna’ya asla F-16 savaş uçağı verilmeyeceği anlamına gelmediğini belirtti. Aynı zamanda ABD Başkanı Biden, Ukrayna savunmasının ilerleyen dönemlerde tam olarak neye ihtiyaç duyacağını ön göremeyeceklerini ve şu anda da ABD ordusunun Ukrayna ordusuna F-16 savaş uçağı göndermesinin de hiçbir gerekçesi olmadığını belirtti. ABD Başkanı, Ukrayna’ya şu anda F-16 savaş uçağı verilmesini reddettiğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya ABD ordusunun gerekli olduğunu düşündüğü yardımları gönderdiklerini açıkladı

ABC News’e açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya ABD ordusunun Ukrayna’da ihtiyaç duyduğunu düşündüğü şeyleri yolladıklarını ifade ederken Ukrayna’nın tanklara, HIMARS roketatar sistemlere ve toplarda dahil olmak üzere hava savunmasına ihtiyacı olduğunun da altını çizdi. Bununla beraber ABD Başkanı Joe Biden, bu yardımları da Ukrayna’ya kazanç elde edebilecek bir konuma gelmesi için gönderdiklerini belirtti.

Amerika Devletleri Başkanı Joe Biden’ın yaptığı bu açıklamadan sonra akıllara Ocak 2023 tarihinde yaptığı konuşma geldi. Ocak ayında gazetecilere konuşan ABD Başkanı Biden, Ukrayna’ya F-16 göndermeyeceklerini ve bu söz konusu talebi de reddettiklerini açıklamıştı. Bu açıklamasının ardından da Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin üst düzey yetkilileri de söz konusu F-16 desteğinin de hala tartışmaya açık olduğunu belirtmişti. ABD Başkanı Biden, Şubat ayında kendisine yönelen F-16 sorusuna verdiği bu yanıtla da tartışmaların önüne geçmiş oldu.