ABD Büyükelçisi'nin Atatürk'ü yere göğe sığdıramadığı konuşmasında kullandığı cümleler ve İzmir vurgusu dikkat çekti.

Amerika’nın bağımsızlığının 246'ncı yıldönümü etkinliğine ABD Büyükelçisi Jeffry Flake’in sözleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk damga vurdu.

ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, "Bugün burada bağımsızlığı kutlamak için bulunuyoruz. Peki bağımsızlık ne kadar önemli? Bu ulusun kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk ‘Böyle bir millet esir yaşamaktansa ölsün daha iyidir. O halde ya istiklal ya Ölüm’ demişti." demesi ile gündem oldu. Ama söyledikleri bunlarla da kalmadı.

Amerika’nın bağımsızlığının 246’ncı yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, ABD Büyükelçisi Jeffry Flake’in katılımıyla İzmir’de Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş.’nin (ESBAŞ) ev sahipliğinde bir resepsiyon düzenlenmişti.

İzmir'de ABD'nin Bağımsızlık Günü Resepsiyonu

Bu törende bir konuşma yapan Flake, ‘İzmir, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kutlamak için harikulade bir yer’ diyerek "İmir" vurgusu ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk vurgulu dikkat çeken konuşmasında şunları söyledi;

‘Bugün burada bağımsızlığı kutlamak için bulunuyoruz. Peki bağımsızlık ne kadar önemli? Bu ulusun kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk ‘Böyle bir millet esir yaşamaktansa ölsün daha iyidir. O halde ya istiklal ya Ölüm’ demişti. Bizim kurucu babalarımıza da işte bu dinamik ilke rehberlik etmişti.’

Büyükelçi Flake , ayrıca hem Amerika’nın kurucu babalarının hem de Atatürk’ün eğitime verdiği öneme dikkat çekerek ‘Bundan sonra pek mühim zaferlere kavuşacağız. Fakat bu zafer süngü zaferleri değil, ekonomi ve ilim ve kültür zaferleri olacaktır.’ Bu sözleri söyleyen Türkiye’nin kurucu babası benzer şekilde ileri görüşlü bir insandı.’ dedi.

ABD Bağımsızlık günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona, İzmir’den çok sayıda bürokrat, iş dünyası temsilcileri ve silahlı kuvvetler mensuplarının katıldığı biliniyor.

Ya İstiklal, Ya Ölüm !

Sorular; Kaset Devri Mesut Yılmaz ve Mehmet Cengiz İle mi Başladı? Mehmet Cengiz'in Aracı Olduğu Başka Kasetler Var mı? Sorular; Kaset Devri Mesut Yılmaz ve Mehmet Cengiz İle mi Başladı? Mehmet Cengiz'in Aracı Olduğu Başka Kasetler Var mı?