ABD: Donatıp eğittiğimiz en iyi grup!

Trump döneminin Suriye’de görev yapan Amerikalı en üst düzey bürokrat olan, PKK bölücü terör örgütü ile Barzani cephesinin birleşmesi amacıyla görüşmeleri ayarlayan eski ABD Büyükelçisi William Roebuck, Amerikan kanalı CBSNEWS’ye yaptığı açıklamalar itira

Dünya 02.04.2021 - 09:05 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Trump döneminin Suriye’de görev yapan Amerikalı en üst düzey bürokrat olan, PKK bölücü terör örgütü ile Barzani cephesinin birleşmesi amacıyla görüşmeleri ayarlayan eski ABD Büyükelçisi William Roebuck, Amerikan kanalı CBSNEWS’ye yaptığı açıklamalar itiraflarla doluydu.Görevde olduğu dönemde yapılan çalışmalara dair bilgiler veren William Roebuck, "yerel ortak" olarak tanımladığı (bölücü terör örgütü) PKK/YPG ile ilişkileri sağlamanın Suriye’deki en önemli görevi olduğunu ifade etti. YPG'li savaşçılarla (teröristlerle) düzenli olarak görüştüğünü açıklayan William Roebuck, bazen her gün buluştuğunu, gerektiğinde General Mazlum’la (terörist başı Ferhat Abdi Şahin) günde birkaç defa bir araya geldiğini anlattı.


"Onlar harika ortaklar"


Suriye’de Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya'nın ABD'ye destek verdiğini, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan’ın ise fon sağladığını itiraf eden William Roebuck, bölücü terör örgütü PKK/SDG mensubu teröristlere övgüler dizdi. Eski Büyükelçi Roebuck, “Amerikan Özel Kuvvetler mensupları ile konuştuğumda bana, donatıp eğittikleri ve kendilerine uyum sağlayan en iyi grubun onlar olduklarını söylerlerdi. Onlar bizim güvenliğimizin belkemiği idi. Harika ortaklarımızdı. Ordumuzla kusursuz ve sorunsuz çalıştılar.” ifadelerini kullandı.


"İlişkileri zor kurtardım"


Bölücü terör örgütü PKK/SDG’nin meşruiyet arayışları ve siyasi talepleri olduğunu, bunun için de Amerika ile ilişkilerini sürdürmek istediklerine vurgu yapan William Roebuck, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı sonrası örgüt ile ikili ilişkilerde büyük gerilim yaşadıkları bilgisini de verdi. William Roebuck, sözlerini şu şekilde sürdürdü:“Trump'ın çekilme kararı, SDG (terör örgütü) ile ilişkilerimiz üzerinde büyük baskıya sebep oldu. General Mazlum (terörist başı Ferhat Abdi Şahin) ile inanılmaz zorlukta toplantılar yaptım. Büyükelçi James Jeffrey de General Mazlum (terörist Ferhat Abdi Şahin) ile çok zorlu bazı toplantılar yaptı. Amerika'ya döndüğümüzde, Başkan Trump kararında biraz değişiklik yaptı ve Suriye’nin kuzeydoğusunun yarısında (ABD askerinin kalmasıyla) durumu kurtarmayı başarabildik. SDG (terör örgütü) ile ilişkimizi kurtardık.”


TSK'ya "etnik temizlik ve göç" iftirası


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Barış Pınarı Harekâtı’na da eleştirilerde bulunan ABD’li temsilci, Türkiye’nin terörden temizlediği Tel Abyad’da demografik yapının bozulduğunu, etnik temizlik yapıldığını iddia ederek, şehirdeki Kürtlerin TSK tarafından göçe zorlandığı iftirasını da attı.


Bize göre itiraf!


Aslında ABD'li temsilci William Roebuck'un tüm bu anlattıkları Türkiye için önemli itiraflar olarak nitelendiriliyor ancak ABD, PKK'nın ismini değiştirip SDG yaparak Türkiye'nin "terör örgütlerine yardım ediyorsunuz" itirazlarını gölgelemek istiyor. ABD, isim değişikliği yaparak eğittikleri ve donattıkları örgütün bölücü terör örgütü PKK olduğunu tabii ki çok da iyi biliyor fakat güç dengesi sebebiyle çok da umurunda değil. Türkiye ise ABD'nin ne kadar Türk düşmanı terör örgütü, grup ya da devlet varsa verdiği destekleri şimdilik not ediyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@