Piyasaların dolar ve altın üzerindeki olası etkilerinden kaynaklı merak ettiği ABD enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamların ardından gram altın yine tarihi bir rekor kırdı. İşte detaylar…

Piyasaların dolar ve altın üzerindeki olası etkilerinden kaynaklı merak ettiği ABD enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamların ardından gram altın yine tarihi bir rekor kırdı. İşte detaylar…


Gram altın fiyatlarının son zamanlardaki hareketliliği yatırımcıların odak noktası oldu. ABD enflasyon rakamları hem altın hem de dolar üzerindeki muhtemel etkisinden dolayı merakla bekleniyordu. ABD’ deki kritik veriler açıklandı. Açıklanan verilerin ardından gram alttın yine tarihi rekor kırdı. 

20211022-gramaltin-Reuters


ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!


Küresel piyasalar ABD enflasyon rakamlarını merakla bekliyordu. Ekonomistlerin gündeminde yer alan ABD enflasyon rakamları sonrası gram altın fiyatları yeniden tarihi rekor kırdı. Ayrıca geçtiğimiz hafta ABD iş gücü istatistiklerinin bekletilenden iyi gelmesi de gram altın fiyatlarında hareketliliğe neden oldu. Bu kapsamda ABD’ de tarım dışı istihdam aralıkta piyasa beklentilerinin üzerinde 223 bin yükseldiğini ifade edebiliriz.

Açıklanan iş gücü verilerine baktığımızda ABD’ de işsizlik oranı ise %3,6’ dan %3,5 oranına gerilediğini belirtebiliriz. Tarım dışı istihdam verileri kapsamında iş gücü verilerinin olumlu yönde ilerlemesi FED’ in faiz oranında yavaşlamaya gideceği beklentisini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Yaşanan gelişmeler ile doların küresel alanda güç kaybetmesine neden olurken ons altının da fiyatını yukarı çıkardığını gördük. 


Kasım ayında ABD enflasyon rakamları yıllık %7,1 ile %7,3 oranında olan beklentinin altında gerçekleşmişti. Küresel piyasaların merakla beklediği enflasyon rakamları netleşti. Enflasyonun artış yaşamasından kaynaklı FED’ de art arda faiz artışına gitti. Dolayısı ile FED faiz kararı öncesi enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler toplantıya çevrildi. FED faiz kararının biraz daha yumuşatılarak arttırılacağı beklentisi var. Dolayısı ile gram altın fiyatlarında da nasıl bir seyir oluşacağı yatırımcı tarafından merak ediliyor. Küresel piyasalarda gerçekleşen olguların yakından takip edilmesi gerekmektedir. 

650x344-gram-altin-fiyati-canli-28-temmuz-2022-persembe-bugun-gram-altin-ne-kadar-kac-tl-oldu-dustu-mu-yukseldi-mi-1658994480913


Gram Altın Yine Tarihi Rekor Kırdı!


Piyasaların dolar ve altın üzerindeki olası etkisinden kaynaklı merakla beklediği ABD enflasyon rakamları açıklandı. ABD kritik verilerine baktığımız zaman ABD’ de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Aralık 2022 tarihinde aylık %0,1 oranında azalırken, yıllık %6,5 oranında arttığını ifade edebiliriz. Kritik ABD verilerinin açıklanmasının ardından gözler dolar ve gram altın fiyatlarına çevrildi. 


Küresel piyasalarda yaşananlardan kaynaklı 2023 yılının ilk günlerinden bu yana gram altın fiyatlarında rekor üstüne rekor gelmeye devam ediyor. ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından gram altın fiyatlarında tekrardan artış yaşandı. Yine tarihi rekor kıran ons altın 1.904,8 TL’ den gram altın ise 1.168,43 TL’ den işlem gördüğünü ifade edebiliriz.

Akbank SMS atarak ihtiyaç kredisi vereceğini duyurdu! Başvuru yapanlara 100.000 TL'ye kadar nakit kredi verilecek! Akbank SMS atarak ihtiyaç kredisi vereceğini duyurdu! Başvuru yapanlara 100.000 TL'ye kadar nakit kredi verilecek!


Altın yatırımcısı yıl içinde gram altın fiyatlarının nasıl seyir izleyeceğini merak ediyor. Konu ile ilgili uzmanlar çeşitli yorumlar yapıyor. Bu bağlamda Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, “1825 dolar seviyesinde yılda başlayan ons altın 1885 dolarlara kadar yükseldi.  Özellikle hem resesyon, spekülasyon, jeopolitik dişler tarafından beklentimiz oldukça yüksek. Bu da ons altın yıl içerisinde iki bin dolar seviyesi üzerine ataklar gerçekleştirebilir.

Gram tarafı pozitif yönde etkilenebilir ve gram altın TL fiyatında orta ve uzun vadede 1300’ lü, 1400’ lü rakamları konuşabiliriz. Özellikle altın borcu olan vatandaşlarımız düğün yapacak olan vatandaşlarımızın da önümüzdeki haftalarda öngördüğüm bu geri çekilmeleri bir fırsata çevirebilir. Özellikle altın borçlanacak olan vatandaşlarımızın da yıl içerisinde altın fiyatlarını yine değer artışlarını göz önünde bulundurması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullanarak önerilerde de bulundu. Dolayısı ile uzun vadede gram altın fiyatlarının yeniden artacağını ifade edebiliriz.