ABD ile yoğun temas!

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrası ABD tarafıyla peş peşe iki görüşme gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Amerikalı mevkidaşı Blinken'le, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ise ABD Ulusal

Dünya 24.04.2021 - 05:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dün gece Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında peş peşe telefon trafiği yaşandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden arasındaki kritik telefon görüşmesinden kısa süre sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında da bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

İki ülkenin dışişleri bakanları, Türk ve Amerikan devlet başkanlarının telefon görüşmesinde mutabık kaldıkları konuların takibi noktasında görüş alışverişinde bulundular.

Kalın, Sullivan ile görüştü!

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'la bir telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasındaki telefon görüşmesindeki mevzuların ayrıntılı olarak ele alındığı Kalın-Sullivan görüşmesinde, Erdoğan ve Biden'ın Haziran ayında yapılacak NATO Zirvesi'nde bir araya gelme konusunda mutabık kalınmasından duyulan memnuniyet ifade edildi.

Ayrıca, bazı anlaşmazlıklara karşın Türk ve Amerikan ilişkileri kapsamında karşılıklı çıkar, ortaklık ve saygı temelinde hareket edilmesi ve stratejik çıkarlarla ortaklık konularına öncelik verilmesinin gerekliliği belirtildi.

Erdoğan ile Biden ne görüşmüştü?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın, iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik doğası sebebiyle karşılıklı çıkarlar temelinde iş birliklerinin genişletilmesi maksadıyla beraber çalışmanın önemi konusunda mutabık kaldıkları bildirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Amerika Birleşik Devletleri'ndeki varlığı ile Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'de bölücü terör örgütü PKK-PYD'ye verdiği destek sorunları başta olmak üzere bazı sorunlara çözüm bulunmasının, Türkiye-ABD ilişkilerinin daha iyi düzeylere taşınması bakımından önemli olduğunun altını çizdiği belirtilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@