ABD, listeye Türkiye'yi de dâhil etti: Seyahat etmeyin!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı, koronavirüs sebebiyle Türkiye'ye seyahat edilmemesini önerdi. 

Dünya 22.04.2021 - 15:10 04.05.2021 - 04:18 İlan35

THY (Türk Hava Yolları) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Danimarka ve İngiltere'den Türkiye'ye yönelik uçuşların açıldığını duyurmuştu. Ekşi, Danimarka ve İngiltere'den gelecek kişilerin son 72 saat içerisinde yaptırdıkları koronavirüs testinin negatif çıkmasının zorunlu olacağını ifade etmişti. Fakat ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Türkiye hakkında oldukça farklı bir karar verdi. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı, koronavirüs sürecinde seyahat edilmemesi gereken ülkelere ilişkin hazırladığı öneri listesine 110'dan fazla ülkeyi dâhil etti. 

Hangi ülkeler var?

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan listede; İspanya, İsviçre, İsveç, İtalya, Belçika, Mısır, Finlandiya ve Türkiye var. 

Japonya ve Çin gibi ülkelerin ise 3'üncü seviye listesinde yer aldığı görülüyor. Yani söz konusu ülkelere yönelik seyahatin tekrar değerlendirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Önceden bu listede bulunan Türkiye, şimdi seyahat edilmemesi gerekli olan ülkelerden biri haline geldi. 

Seyahat yasağı yok!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu kararın, ülkelerden bazılarındaki koronavirüs tablosunun tekrar incelenmesi manasını taşımadığı ifade edildi. Söz konusu açıklamada, bu kararın tamamen tavsiye niteliği taşıdığına dikkat çekilerek, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) yaşayan vatandaşların seyahatlerine asla engel koyulmadığı belirtildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler sebebiyle ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) yaşayanların, Avrupa'nın çok sayıda noktasına seyahat etmelerine yasak getirilmişti. 

"Uluslararası seyahat tekrar açılsın" talebi!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yönetimi, Güney Afrika, İran, Brezilya, Çin ve Avrupa'da yer alan, aynı zamanda ABD (Amerika Birleşik Devleti) vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişlerine yasak getirmişti. Airlines for America CEO'su Nick Calio, uluslararası seyahatlerin tekrar başlaması gerektiğini belirterek, bu konuda yetkililer tarafından bir adım atılmasının şart olduğunu dile getirdi. 

"İki dozu yaptıranlar seyahat edebilir!"

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan açıklamada, aşının her iki dozunu birden yaptıran vatandaşların yurt içi seyahatlerini rahatlıkla yapabilecekleri bildirilmişti. Fakat Direktör Rochelle Walensky, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) yaşanan vaka artışı sebebiyle vatandaşların seyahat etmemeleri gerektiğini söylemişti. 

ABD koronavirüs tablosu

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) şu ana dek 32 milyon 602 bin 51 koronavirüs vakası açıklandı. Söz konusu ülkede şimdiye kadar 583 bin 330 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, ülkesinde şu ana kadar toplam 200 milyon civarında aşının yapıldığını söyledi. Biden, vatandaşlara mutlaka aşı yaptırmaları için çağrıda bulundu. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@