"Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası" olan CAATSA yaptırımlarının Türkiye'ye karşı da uygulanacağı son zamanlarda gündemi meşgul ediyordu. Bu yaptırımlar, Rus istihbarat ve savunma örgütleriyle işbirliği yapılan ülke ve kişiler

"Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası" olan CAATSA yaptırımlarının Türkiye'ye karşı da uygulanacağı son zamanlarda gündemi meşgul ediyordu. Bu yaptırımlar, Rus istihbarat ve savunma örgütleriyle işbirliği yapılan ülke ve kişilere uygulandığı biliniyor. Türkiye'nin de Rusya'dan aldığı S-400 füze savunma sisteminden dolayı ABD'nin CAATSA yaptırımlarını devreye sokacağı konuşuluyordu.

Trump'ın vetosu geçersiz olacak


Başkan Donald Trump, veto edeceğini bildirse de "Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı" (NDAA) ABD Senatosu tarafından onaylandı. Tasarıda savunma bütçesine 740 milyar dolar bütçe de ayrıldığı da yer alıyor. Sosyal medya şirketlerine kanuni güvence veren bir düzenleme nedeniyle Trump'ın veto edeceğini bildirdiği tasarı, 11'e karşı 79 oyla kabul edildi. Senato, tasarıyı çoğunluk oyuyla kabul ettiği için Trump'ın olası bir vetosu geçersiz olacak.


"Ukrayna'ya 250 milyon dolarlık yardım yapılacak"


Tasarıda nükleer geliştirmeyle ilgili çalışmalara 26,6 milyar dolar ayrıldığı aktarıldı. Yaklaşık 635 milyar dolar temel savunma bütçesinin yanında, savaş fonuna da 69 milyar dolar ayrıldığı belirtildi. Çin'e karşı caydırıcılık faaliyetleri için 2,2 milyar dolar ek fonun ayrıldığı ifade edildi. Tasarıya göre Rusya ile ilişkiler daha da sınırlandırılacak ve Ukrayna'ya 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılacak. Kore ve Almanya'daki asker sayılarının belli bir seviyeden aşağı düşürülmesinin de yasaklandığı belirtildi.


"Türkiye'nin S-400 alması yaptırım sebebi"


Tasarıda yer alan Türkiye ayrıntısı da son zamanlardaki CAATSA iddialarına açıklık getirmiş oldu. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasının, CAATSA yaptırımları kapsamı altında değerlendirecek önemli bir girişim olduğu vurgulandı. Tasarıda, bu yaptırımların NDAA'nın yürürlüğe girmesinden sonra 30 gün içinde uygulanması isteniyor.