ABD, “soykırım”a açıklık getirdi!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Başkan Joe Biden'ın 1915 olaylarını tersten görerek 'soykırım' ifadesini kullanmasıyla ilgili yeni açıklama yaptı.

Dünya 01.05.2021 - 06:03 04.05.2021 - 04:18 İlan35
ABD, “soykırım”a açıklık getirdi!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı “24 Nisan 1915 olayları” ile ilgili açıklamanın hukuken ne anlama geldiği ile ilgili açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı Joe Biden’ın son açıklamasının, Amerikan mahkemelerinin sivil yargılamalarda Türkiye’nin egemen dokunulmazlığına etkide bulunma maksadı taşımadığını, çünkü bu durumun “Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Kanunu” ile düzenlendiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, kendinden önceki çoğu başkanın en fazla “büyük felaket” olarak tanımladığı 1915 Ermeni olayları ile ilgili “soykırım” ifadesini kullanmış ve “Ermeni soykırımı” tanımını kullanan ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçmişti.

Tarihi soykırım, katliam ve sömürgelerle dolu olan hatta ülkenin kuruluşu bile büyük bir soykırım üzerine yapılan Amerika Birleşik Devletleri’nin, tarihinde tek bir katliam ya da soykırım bulunmayan Türkleri “Ermeni soykırımcısı” olarak ilan etmesi Türkiye’den çok büyük tepkilerin gelmesine neden olmuştu.

Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye, Başkan Joe Biden’a kendi kanlı tarihlerine bakmaları tavsiyesinde bulunmuş, soykırım üzerine kurulan bir ülkenin Türkiye’ye tarih dersi veremeyeceği belirtilmişti.

Asılsız “Ermeni soykırımı” iddiaları ile ilgili elinde 1 milyon 300 bini aşkın belge bulunduğunu vurgulayan Türkiye, tüm tarafsız tarihçileri bu belgeleri incelemeye, elinde belge bulunan ülkeleri de arşivlerini uluslararası kamuoyuna açmaya davet etmişti.

Türkiye’nin elinde bulunan belgeler Ermenilere yönelik soykırım uygulanmadığını, bilakis Ermeni çeteler tarafından Anadolu köylülerinin vahşice katledildiğini ve gerçek anlamda bir soykırım çabası içerisinde olunduğunu ortaya koyuyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığının bahsettiği FSIA yani "Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Kanunu", yabancı devletleri, Amerikan mahkemelerindeki yargılamalarından muaf kılıyor ve yabancı devletlerin egemen dokunulmazlıklarını koruma altına alıyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@