ABD, Türkiye’nin hiçbir şey yapmayacağından emin!

Tarihi soykırım ve katliamlarla dolu olan ve ülkelerini dahi Amerikan yerlilerinin topraklarını işgal ederek ve onları katlederek kuran Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı Joe Biden’ın skandal “soykırım” iftirası sonrası Pentagon’dan Türk milletin

Dünya 27.04.2021 - 06:10 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Pentagon’daki günlük basıntoplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandıran ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Başkan Joe Biden'ın 24 Nisan 1915 olaylarına "soykırım" nitelendirmesinde bulunmasının ABD-Türkiye arasındaki ilişkileri etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruyu gayet kendilerinden emin bir biçimde cevapladı.

“Müttefik” diye diye Türkiye’ye her türlü pisliği yapıyorlar

ABD ile Türkiye arasında bilhassa askerî ilişkilerde kesinlikle bir değişiklik olmayacağını belirten John Kirby, Türkiye’nin çok önemli bir NATO müttefiki olduğunu ve ABD için de önemli bir müttefik olduğunu kaydederek, farklı konu ve alanlarda ikili ilişkileri sürdürmeye ve geliştirmeye devam ettiklerini, Başkan Joe Biden’ın soykırım açıklamasının bu ilişkileri hiçbir surette etkilemesini düşünmediklerini bildirdi.

PKK’ya destek aynen devam!

Joe Biden'ın hafta sonu yaptığı açıklamanın sonucu olarak Suriye'de yürütülen faaliyetlerde de hiçbir değişiklik olmayacağını belirten John Kirby, Suriye’deki az sayıda Amerikan askerinin amacının DEAŞ’la mücadeleyi yürütmek (PKK’ya destek vermek) olduğunu ifade etti.

Afganistan’dan çekilme

Amerikan ordusunun çekilmesi gerçekleşirken Afganistan ordusunun savaş uçaklarının bakımları gibi bazı teknik konuların da değerlendirdiğinin altını çizen John Kirby, CENTCOM (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'nin, güncellenmiş çekilme planını 7 gün içinde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'e arz edeceğini kaydetti.

Öte yandan John Kirby, Afganistan ordusunun teknik bakım gibi ihtiyaçlarının ABD tarafından nasıl karşılanacağı ile ilgili verilmiş bir kararlarının bulunmadığını bildirdi.

Sözcü John Kirby, Eisenhower uçak gemisi ile birlikte bölgeye 2 adet B-52 uçağının gönderildiğini, 2 adet B-52 uçağının da kısa süre sonra gönderileceğini sözlerine ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@