ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı USAID, Ukrayna’ya taahhüt ettiği 9.9 milyon doları aktive ettiğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı USAID’in başkanı Samantha Power, Ukrayna krizinin birinci yılında taahhüt edilen yaklaşık 10 milyon dolarlık yardım programını aktif hale getirdiklerini açıkladı. Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova Ukrayna Evi’nde basın toplantısı düzenleyen Power, Kongre’nin iki partili desteği sayesinde sağlayacakları 9.9 milyon dolarlık ek doğrudan bütçe desteğini dağıtmaya başladıklarını duyurdu.

Yaklaşık 10 milyon dolarlık yardım öncelikli olarak eğitime ve sağlık çalışanlarına harcanacak

Ukrayna’da yaşanan çatışmaların ilk yarısında da yardım yaptıklarını ifade eden Power, o yardımların ilk faz olduğunu ve ilk fazı geçtiklerini, şu anki durumda harcamaların öngörülebilir olduğunu ve bütçe çerçevesinde hareket edildiğini söyledi. Bu bütçe seviyesinde hareket kabiliyetin sayesinde artık yardımların daha planlı ve uzun vadeli olduğunu aktaran Power, bu uzun vadeli projelerin yapıldığı da bir evreye geçtiklerini söyledi.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

USAID Başkanı Samantha Power, Ukrayna’ya yapılan bu yardımların, eğitimcilere ve sağlık çalışanlarına aktarılacağını ve önemli noktalarda yapılacağını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ne kadar sürerse sürsün yaşanan bu savaşta Ukrayna’nın yanında olacağının altını çizen USAID Başkanı Power, ülkesinin Ukrayna’nın enerji sektörünü güçlendirmek için de 250 milyon dolar daha ekleyeceklerini ve bu 250 milyon doları sağlamak üzere de Kongre ile birlikte çalışacağını da vurguladı.