Amerika Birleşik Devletleri’nde ateşli silahların kullanıldığı saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2023’ün ilk çeyreği tamamlanmadan 10 bini aştı.

ABD’de silahlı şiddet olaylarını arşivleyen Gun Violance Archive GVA, 2023 yılının ilk gününden bu zamana kadar silahlı şiddet olayları yüzünden hayatını kaybeden insanların sayısının 10 bini geçtiğini açıkladı. GVA’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 2023 yılının daha ilk çeyreği bile dolmamışken, yıl içinde intiharlarda kullanılan ateşli silahlarla 5 bin 742 kişinin öldüğü ifade edilirken, cinayet kastı ya da kaza ile kullanılan ateşli silahlarla 4 bin 260 kişinin hayatını kaybettiği ve 7 bin 519 kişinin de yaralandığı belirtildi.

4A, 4B, 4C’lilere son fırsat! Başvuran maaşa ek 8.000 TL alacak 4A, 4B, 4C’lilere son fırsat! Başvuran maaşa ek 8.000 TL alacak

Öte yandan yapılan incelemelerin sonucunda da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan aynı olaylarda 0 ila 11 yaşlarında 59 ve 12 ila 17 yaş aralığında 345 çocuğun ateşli silahların kullanımı sonucunda da yaşamlarını yitirdiği GVA tarafından açıklandı.

Tüm kamu binaları, askeri garnizonlar, donanma, Beyaz Saray ve Kongre Binası’ndaki bayraklar 31 Mart’a kadar yarıya indirildi

Diğer bir yandan, ABD Başkanı Joe Biden, Nashville’de 3’ü çocuk 6 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan okul saldırısının ardından, saldırı silahlarının satışını yasaklayacak mevzuat eksikliğinin sorumlusu olarak da Amerikan Kongresi’ni işaret etti. Bununla beraber, Beyaz Saray’ın çıkışında basın mensuplarının silah reformuyla ilgili sorularına yanıt veren ABD Başkanı Biden, Amerikan Kongresi’ne harekete geçmeleri için yalvarmaktan başka bir şey yapamayacağını belirtirken Kongre’nin acilen harekete geçmesi gerektiğini savundu.

ABD Başkanı, Amerikan halkının çoğunun saldırı silahlarına sahip olmanın tuhaf olduğunu düşündüğünü işaret ederken, kendisine verilen yürütme yetkisinin de ‘Tüm Kapsamını’ silahlı şiddetle için daha önce de kullandığını belirtti.

Tüm bunların yanı sıra, Tennessee’deki okul saldırısı üzerine ABD Başkanı Joe Biden talimatıyla Amerika’daki tüm kamu binalarında ve tesislerinde bayraklar yarıya indirildi. Amerika’nın Başkenti Washington’da da, Beyaz Saray başta olmak üzere Kongre Binası ve Washington Anıtı’ndaki bayrakların da yarıya indirildiği gözlemlenirken, kamu binalarıyla beraber Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm askeri garnizonlarda ve donanma gemilerinde bayraklar 31 Mart gün batımına kadar yarıda kalacak.