ABD'de askeri müdahale iddiaları! Mark Milley toplantı yaptı mı?

Army Gen. Mark Milley, chief of staff of the Army, addresses the Congressional Staff Breakfast attended by about 300 military legislative assistants at the 2016 AUSA Annual Meeting, Washington, D.C., Oct. 4, 2016. (U.S. Army National Guard photo by Sgt. 1

Gündem 04.11.2020 - 09:19 04.05.2021 - 04:24 İlan35
ABD 46'ını başkanını seçiyor. Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump ile Demokrat aday Joe Biden'ın kozlarını paylaştığı yarışta ülkeye yayılmış 538 delegeden 270'ini kazanan aday ABD Başkanı olacak. Ancak postayla kullanılan oyların erken sayılamaması nedeniyle seçimin kesin ve resmi sonuçlarının açıklanması biraz zaman alacak gibi görünüyor. Eyaletlerin oyları 8 Aralık'a kadar sayacağı tahmin ediliyor. Trump ise postayla oy kullanmanın hileye yol açacağını ve sonucun bu şekilde uzaması halinde avukatlarını görevlendireceğini söylemişti.

Önemli generaller ve habercilerle toplantı iddiası


Bazı kaynaklardan gelen iddialara göre ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, hafta sonu önemli generallerle görüntülü toplantı yaptı ve seçime ilişkin konuştu. Ordunun tamamen siyaset dışı olduğunu aktaran Milley'in, seçime askeri müdahalenin mümkün olmadığını söylediği ileri sürüldü. Ordunun böyle bir yetkisi olmadığını ifade eden Milley, Trump'ı Beyaz Saray'dan çıkarmanın ordunun görevini olmadığını belirtti.Ulusal Muhafız Birliklerinin eyalet valilerinin isteğiyle seçim bölgelerinde bulunabileceğini aktaran Milley, askeri müdahale söylentilerinin önünü kesti. Toplantıya katılan iki generalin dört yıldızlı olduğu öne sürüldü.

Biden, "Ordu, Trump'a eşlik edebilir" demişti


Toplantıda yer alan habercilerin ise George Stephanopoulos, Jim Sciutto ve Norah O'Donnell gibi bazı gazeteciler olduğu iddia edildi.

Önceki günlerde yaptığı açıklamada Joe Biden, Trump'ın seçim sonucunda mızıkçılık yapması halinde ordunun kendisine eşlik edeceğini dile getirmesi, askeri müdahale söylentilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@