6 Ocak 2021’de ABD’de gerçekleşen Kongre baskınına ait yeni yayımlanan ve polisin olaylardaki rolünü irdeleyen görüntüler gündem oldu.

ABD'de Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin, 6 Ocak Kongre baskınına ait 40 bin saati aşan görüntüleri, Fox News kanalı sunucusu Tucker Carlson'a yaklaşık 3 hafta önce vermesinin ardından dün akşam, ilk kayıtlar yayımlandı.

Baskında boynuzlu ve kürklü şapka ile görüntülenen ve kamuoyunda 'baskının sembollerinden' biri olarak nitelendirilip 'QAnon Şamanı' şeklinde adlandırılan Jacob Anthony Angeli Chansley'in de Kongre'deki görüntüleri bulunuyor. Görüntülerde, Kongre binasında rahatlıkla dolaşan ve fotoğraflar çeken Chansley’i polislerin durdurmadığı görülüyor. İki polisin, Senato katına kadar eşlik ettikleri Chansley'e bir odanın kapısını açtıkları görülen kayıtlarda, başka bir alanda çok sayıda polisin arasından yürüyen Chansley'e Kongre polislerinin müdahale etmediği anlaşılıyor.

Chansley'in Senato'da "Bu polis memurlarının binaya girmemize izin vermeleri için gereken ilhamı verdiğin için teşekkürler Tanrım" şeklinde dua ettiği anlaşılan görüntülerde protestocuların Kongre binasında rahatlıkla gezdikleri görülüyor. Bunun yanında bazı protestocuların, camları kırarak binayı tahrip ettiği görüntüler de kayıtlarda bulunuyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a desteğiyle bilinen Fox News Sunucusu Carlson, 6 Ocak'ta sonradan oluşan çatışmaların görüntülerini yayarak medyanın kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini ve şiddeti kışkırtanların federal ajanlar olabileceğini iddia ediyor. Baskına ait görülen davalarda Kongre polis memurları, pek çok kez Kongre binasından ayrılması gerektiğini söyledikleri Chansley'in bu talebe uymayıp, Kongre içinde dolaşmaya devam ettiğini ifade etmişlerdi. Ses kaydı içermeyen kayıtlarda, polisler ve Chansley arasında geçen konuşmaların içeriği anlaşılamıyor.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Baskının ardından 9 Ocak'ta tutuklanan ve yasal yetki olmadan Kongre arazisine şiddet kullanarak girmek ve federal işleyişi bozma suçundan yargılanan Chansley, Eylül 2021'de 3,5 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Temsilciler Meclisi 6 Ocak Komitesi Başkanı, konuya ilişkin olarak, mevcut Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi üyesi Demokrat Bennie Thompson, "McCarthy'nin, Carlson'a demokrasi tarihimizin en karanlık günlerinden birine ait hassas Kongre güvenlik görüntülerine erişimine tam yetki vermesi görev ihlalidir." Açıklamasını yaptı. Thompson, McCarthy'nin Kongre'de görev yapan polisler ve personeli korumaktansa 'propaganda yapan Fox sunucusuna boyun eğmenin daha önemli olduğuna karar verdiği' görüşünü savundu.

Demokrat Kongre üyesi Adam Schiff, McCarthy'nin Kongre baskını görüntülerini 'sağcı propagandacı' Carlson'a teslim etmesini eleştirerek, bunun şeffaflıkla değil, 'tehlikeli komplo teorilerini körüklemekle' ilgili olduğunu ifade etti. ABD kamuoyunda Kongre baskınına ait görüntülere ilişkin tartışmalar devam ediyor.