Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'in oğlu Hunter Biden hakkında vergi kaçırma ve resmi beyanlarda sahtecilik suçlamasıyla dava açabileceği haberi gözleri ABD'ye çevirdi...

Federal savcıların, Biden'in oğlu Hunter Biden hakkında vergi kaçırma ve resmi beyanlarda sahtecilik suçlamasıyla dava açılabileceğinin belirtilmesi günün haberi oldu.

ABD medyasına yansıyan ve konu üzerine bilgisi olan kaynaklara dayandırılan haberlerde, Delaware eyaletindeki federal savcıların, ülke Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ı, vergi suçlarının yanı sıra bir silah alımı sırasında yanlış beyanda bulunmaktan suçlayabileceği ifade edilirken, konu üzerinde incelemeleri sürdüren savcıların, oğul Biden hakkında herhangi bir suçlama öne sürmeden önce daha fazla delile ihtiyaç olup olmadığını tartıştıkları öne sürüldü.

Amerikan Hukuk Sistemi Nasıl Çalışır? Jüri Sistemi Nedir?

En çok dikkat çeken ise CNN'e konuşan bir kaynağın, Biden'ın hukuk ekibi ile Adalet Bakanlığı arasındaki görüşmelerin birkaç aydır devam ettiğini, 8 Kasım'da yapılacak ara seçimlerden önce herhangi bir gelişme beklenmediğini belirtmesi oldu.

Hunter Biden, New York Post gazetesinin 14 Ekim 2020'de yayınladığı haberde, Delaware'deki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının bulunduğunu ortaya çıkarmasıyla da gündeme gelmiş ve Joe Biden'ın, başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

Sözkonusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki ve dikkat çekerken ise Twitter'ın o dönemki Üst Yöneticisi Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti.

Bu arada akıllarda kalan ise sosyal medya platformu Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in de 26 Ağustos'ta, 2020 seçimleri döneminde Hunter Biden'ın, babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığını iddia eden bir haberi algoritmik olarak sansürlediklerini itiraf etmesi olmuştu.

EYT’lilere 25 bin TL ödeme hesapta! O tarihte hemen çekilecek EYT’lilere 25 bin TL ödeme hesapta! O tarihte hemen çekilecek