ABD’de Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee olmak üzere beş eyalette 24'ten fazla kasırga meydana gelmesi sonrası ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

Özellikle Kentucky eyaletini vuran kasırga nedeniyle ilk gelen bilgilere göre 50'den fazla kişi hayatını kaybetti. Kasırga felakati sonrası son gelen haber olağanüstü hal ilan edildiği.

ABD'nin Arkansas eyaletine bağlı Monette kentinde de şiddetli fırtına ve yağış etkili oldu. Kentin farklı noktalarında hortumlar meydana geldi. Bölgedeki Bakımevi Monette Manor'un çatısı şiddetli rüzgar nedeni ile çöktü. Craighead İlçe Yargıcı Marvin Day içerde 20 kişinin mahsur kaldığını ve bodrum kata saklandıklarını açıkladı.

Arkansas İnsan Hizmetleri Departmanına göre , Monette Manor bakımevinde yaklaşık 90 yatak vardı. Hortumun bakımevinde büyük hasara yol açtığı söyleniyor.

Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee olmak üzere beş eyalette 24'ten fazla kasırga bildirildi. Kasırga sonrası ekipler hayatta kalanlara yardım etmek için çabalıyorlar. Son alınan verilere göre 50’den fazla insanın hayatını kaybetti.

Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor! Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor!

Güney Illinois'deki acil durum ekipleri, bir Amazon deposunun çatısının da fırtına nedeni ile çöktüğünü belirtirken bölgeden gelen görüntülerde Amazon merkezinde düzinelerce acil durum aracı görünüyordu.

Kaç kişinin yaralanıp yaralanmadığı henüz belli değil fakat Amazon sözcüsü Richard Rocha yaptığı yazılı açıklamada "Çalışanlarımızın ve ortaklarımızın güvenliği ve esenliği şu anda en büyük önceliğimiz" dediği açıklamaya yer verdi.

Dün geceden beri ABD'nin birçok eyaletini vuran kasırga ile ilgili olarak Kentucky Valisi Andy Beshear yıkımın çoğunun Graves County merkezli olduğunu bildirdi.

Canlı yayında açıklama yapan Vali Beshear "Gördüğünüz gibi hortum bölgede fazla zarara yol açtı ve muhtemelen tarihte gördüğümüz en ağır, en yıkıcı, en ölümcül hortum vakası. Gün ağardığında daha da kötü haberler alacağız, can kaybının artmasını bekliyoruz." dedi.

Daha önce cuma gecesinden ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, Arkansas, Tennessee, Missouri ve Illinois dahil olmak üzere birçok eyaletteki bölgeler için uyarı geçmişti.

Beshear, eyaletin özellikle Mayfield kentinde bir fabrikanın hortumda zarar gördüğünü ve toplu ölümler olduğunu belirterek, can kaybının 70 ila 100 arasında olabileceğini söylüyor.

Eyalet genelinde dün gece yarısı OHAL ilan ettiklerini belirten Vali Beshear, yaşanan şiddetli hava olayının nadir rastlanan bir durum olduğunu ve eyaletin büyük çoğunluğuna henüz elektrik verilemediği de sözlerine ekledi.

Eyaletteki acil servis yetkilileri tarafından net sayıya dair henüz bir açıklama yapılmadı fakat en az 50 kişinin hayatını kaybettiği doğrulandı. Illinois Valisi Jay Robert Pritzker konuşurken "Dualarım bu gece Edwardsville halkıyla" sözlerine yer verdi.