ABD’den Aliyev’e hadsiz mesaj!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i aradı. Blinken peş peşe iki hadsiz çağrıda bulundu.

Dünya 29.04.2021 - 04:37 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan’ın öz topraklarının Ermenistan tarafından 30 yıl işgal altında tutulmasına ses çıkarmayan bilakis Azerbaycan’ı oyalayarak hatta Ermenistan’a destek vererek işgalin kabullenilmesini sağlamak isteyen AGİT Minsk Grubu’nun, Dağlık Karabağ sorununun kalıcı siyasi çözüme kavuşturulması için müzakere çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini savundu. Ermenistan ordusunun 30 yıla yakın zamandır gerçekleştirdiği sivil katliamları görmezden gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İlham Aliyev’e “insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı” vurgusu yapma hadsizliğinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le yaptığı telefon görüşmesinde Amerika Birleşik Devletleri ile Azerbaycan arasında ikili ortaklığın devam etmesinin önemine vurgu yaptığı ve bazı konuları ele aldıkları belirtildi.

Görüşmede Antony Blinken’ın İlham Aliyev’e, “temel özgürlüklere ve insan haklarına saygının önemine” vurgu yaptığı ayrıca AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarının (ABD, Fransa, Rusya) Dağlık Karabağ sorununun bölgede yaşayan bütün insanlara yarar getirecek kalıcı bir siyasi çözüme kavuşması için müzakere etmeyi sürdürmesinin önemli olduğunu savundu.

ABD, Fransa ve Rusya üçlüsünün eşbaşkanları olduğu AGİT Minsk Grubu, Azerbaycan’ın öz topraklarının 30 yıla yakın Ermenistan tarafından işgal altında tutulması ve Ermeni güçlerinin sivil Azerî Türklerini katletmesi karşısında bunca zaman harekete geçmemiş bilakis bir taraftan Ermenistan’ı cesaretlendirirken diğer taraftan da sorunu çözümsüz bırakarak işgali normalleştirmek istemişti.

Dağlık Karabağ savaşında AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı ülkeler Ermenistan’ı desteklemesine rağmen kahraman Azerbaycan ordusu, Türkiye’nin desteğiyle savaşı kazanmış ve işgal altındaki öz topraklarını azat etmişti.

Kendi göbeğini kendi kesen Azerbaycan’a, 30 yıl boyunca Ermenistan işgaline ve Türk sivillere yönelik katliamlarına ses çıkarmayan ABD’nin “temel özgürlük ve insan haklarından” bahsetmesi Türk kamuoyu tarafından hadsiz çağrı olarak görüldü.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@