ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırımlar!

Military vehicles and equipment, parts of the S-400 air defense systems, are unloaded from a Russian transport aircraft, at Murted military airport in Ankara, Turkey, Friday, July 12, 2019. The first shipment of a Russian missile defense system has arrive

Gündem 15.12.2020 - 09:23 04.05.2021 - 04:23 İlan35
ABD'nin Rus istihbarat örgütleri ya da kurumlarıyla işbirliğine giden ülkeler ve kişiler için uyguladığı CAATSA yaptırımları Türkiye'ye de uygulanacak. ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'den bazı isimleri yaptırım listesine ekledi. Bu isimler; Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Serhat Gençoğlu, Mustafa Alper Deniz ve Faruk Yiğit oldu.

"Yaptırımlar, AB Liderler Zirvesi ile ilgili değil"


Yapılan açıklamada uygulanan yaptırımların, 10-11 Aralık'ta yapılan AB Liderler Zirvesi ile bir ilgisinin bulunmadığını kaydedildi. Yaptırımların tek sebebinin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alması olduğu belirtildi. Açıklamada, güçlü bir NATO ülkesi olan Türkiye'ye saygı duyulduğu aktarıldı. Türkiye ile olan ilişkilerin karmaşık ve zor olduğu belirtildi.


O isimlere yaptırımlar geldi


Yaptırım uygulanan İsmail Demir, Serhat Gençoğlu, Mustafa Alper Deniz ve Faruk Yiğit ile ilgili nasıl bir yol izleneceği de duyuruldu. Bu dört ismin ABD'ye girişi yasaklandı. Ayrıca ABD'de gayrımenkul satın alamayacaklar ve döviz üzerinden işlem gerçekleştiremeyecekler.

Pompeo'dan Türkiye açıklaması


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan gelen açıklamaya göre Türkiye tarafından alınan S-400'lerin ABD personelini tehlikeye atacağı kaydedildi. Bu adımın Rus savunma sistemine de finansal anlamda destek sağlayacağı aktarıldı. Rusya'nın TSK sanayisine erişim sağlayacağı konusunda Türkiye'ye uyarı yapıldığı ifade edildi. Pompeo, atılan bu yanlış adımlar sonucunda F-35 programından çıkarıldığını hatırlattı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@