ABD'den Washington ile ilgili tarihî hazırlık

Amerikan Temsilciler Meclisi, hiçbir eyalete bağlı olmayan başkent Washington'ın Amerika Birleşik Devletleri'nin 51. eyaleti yapılması için hazırlanan yasa tasarısını kabul etti.

Dünya 23.04.2021 - 05:58 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Demokratlar tarafından sunulan ve Beyaz Saray'dan da destek gören başkent Washington'ın ABD'nin 51. eyaleti olması ile ilgili yasa tasarısı üzerinde oylama yaptı.

Söz konusu tasarı, 208 Cumhuriyetçi milletvekilinin "hayır" oyuna karşı, 216 Demokrat milletvekilinin "evet" oyuyla onaylandı ve ikinci onaydan geçmesi için ABD Senatosu'na gitti.

Tasarı Amerikan Senatosu'nun da onayını alması hâlinde Başkan Joe Biden'ın önüne konulacak.

Tasarı, Cumhuriyetçilerin engeline takılabilir mi?

Washington'un eyalet olmasını içeren yasa tasarısının, Cumhuriyetçilerin itirazına takılması öngörülüyor. Zira 100 sandalyeli Amerikan Senatosu'nda 50 sandalye Cumhuriyetçilere ait.

ABD'nin hükümet merkezi olan başkent Washington'ın sahip olduğu 700.000'in üzerindeki nüfusun yaklaşık yarısı siyahilerden oluşuyor ve Washington'ın çoğunluğunun Demokrat olduğu biliniyor. Washington'ın ABD'nin 51. eyaleti olması durumunda Amerikan Senatosu'na 2 Demokrat milletvekili daha eklenecek.

Amerikan Senatosu'nda 100 sandalye 50 eyaleti temsil ediyor. Her eyaletten 2 milletvekili Amerikan Senatosu'na giriyor. 50 eyaletin varlığı ve 100 sandalyenin oluşu sebebiyle tıpkı bu seçimde olduğu gibi bazı dönemler iki parti 50-50 şeklinde eşit olarak temsil ediliyor. Eyalet sayısının 51 olması durumunda eşitlik ihtimali ortadan kalkıyor. 

Şehrin isminin ABD'nin ilk başkanı olan ve "Kurucu Baba" olarak anılan George Washington'dan alması, kurucuların Washington'ın eyalet olmasını istememesi sebebiyle Cumhuriyetçiler, "Atalarımız Washington'ın hiçbir zaman eyalet olmasını istememişlerdi" diyerek tasarıya karşı geliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@