AB'den terör içerikli paylaşımlara yönelik karar: Bir saatte kaldırılacak!

Terör içerikli paylaşımların bir saat içerisinde kaldırılmasına ilişkin karar AP (Avrupa Parlamentosu) tarafından kabul edildi.

Dünya 29.04.2021 - 07:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Avrupa'da terör içerikli paylaşımlara yönelik flaş bir karar verildi. AP (Avrupa Parlamentosu) tarafından kabul edilen yasal düzenlemeye göre, sosyal medya platformlarında terör içerikli paylaşımların yayılmasını önlemek amacıyla bir saat içerisinde alan sağlayıcılar bu içerikleri kaldırmak zorunda kalacak. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan düzenlemeye göre, AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde terör içerikli paylaşımların dijital platformlar tarafından derhal silinmesi ya da söz konusu paylaşımlara yönelik erişimin önlenmesi zorunlu olacak. Konuya ilişkin talimatların alınmasının ardından terör içerikli paylaşımların bir saat içerisinde silinmesi ya da söz konusu paylaşımlara yönelik erişimin durdurulması gerekecek. 

AB'de yerleşik olup olmadığına bakılmayacak!

AB (Avrupa Birliği) ülkelerinin yetkili mercileri, terör içerikli paylaşımların silinmesine yönelik talimatı dijital platformlara yollayacak. Söz konusu karar, AB'de (Avrupa Birliği) yerleşik olup olmadığından bağımsız olarak internet alan sağlayıcılarına yönelik bir düzenleme olacak. 

Kaldırılmazsa ne olacak?

Terör içerikli paylaşımların silinmemesi ya da söz konusu paylaşımlara yönelik erişimin durdurulmaması halinde şirketlere gerekli cezalar kesilecek. Söz konusu ceza, internet alan sağlayıcısının global senelik cirosunun yüzde 4'ü oranında kesilebilecek. Paylaşımları silinen işletmelerin ya da kişilerin itiraz etme hakları olacak. Araştırma, gazetecilik, sanat ve eğitim gibi alanlarda bu konuda çeşitli istisnalar olabilecek. 

Radikalleşmeyi önlemek istemişlerdi

AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde gerçekleşen terör saldırılarının ardından Avrupa Komisyonu, teröristlerin internet aracılığıyla radikalleşmesini önlemek, söz konusu teröristlerin şiddeti özendirmelerinin ve yeni teröristler yaratmalarının önüne geçmek için 2018 senesinin Eylül ayında yasal düzenleme teklifinde bulunmuştu. 2020 senesinin Aralık ayında yasal düzenlemeye ilişkin fikir birliğine varılmıştı. Siyasetçiler ile sivil toplum örgütlerinden bazıları, böyle bir yasal düzenleme üzerine teknoloji firmaları tarafından farkı algoritmalar kullanılabileceğini ve terör içerikli olmayan paylaşımların da silinebileceğini ifade etmişti. 

İfade hürriyetine aykırı!

Öte yandan, bu konuda hiçbir şekilde yargı denetiminin bulunmadığına dikkat çekilmişti. Bir ülkenin farklı bir ülkede yapılan paylaşımlara ilişkin talimatta bulunabilecek olmasının ifade hürriyetini ihlâl edeceği ve demokratik düzeni riske atacağı belirtilmişti. AB (Avrupa Birliği) ülkelerinin, önümüzdeki ay itibarıyla terör içerikli paylaşımların kaldırılmasına veya söz konusu paylaşımlara yönelik erişimin durdurulmasına yönelik düzenlemeyi kendi hukuklarına adapte etmeleri gerekli olacak. AB (Avrupa Birliği) genelinde bu düzenleme bir sene sonra tümüyle hayata geçirilmiş olacak. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@