A Turkish guard of honor hold a EU and a Turkish flag as they wait for the arrival of European Union President Jose Manuel Barroso and Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan for a ceremony in Ankara, Turkey, Thursday, April 10, 2008. During his three

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'den Türkiye ile ilgili bir açıklama geldi. Bir yazı yayımlayan Borrell, Avrupa'da istikrarın sağlanması için Türkiye ile Rusya'nın "doğru dengeyi bulması gerektiğini" ifade etti.


"Türkiye-AB ilişkileri son 4 yılda ilerlemedi"


Yazıda Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliğin 2021'de de süreceğinin beklendiği bildirildi. Türkiye ile AB ilişkilerinin son 4 yılda ilerlemediğini aktaran Borrell, göçle ilgili yapılan anlaşmanın da hem Türkiye hem de AB tarafını tam olarak memnun etmediğini belirtti. Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde etkinliğini artırdığını hatırlatan Borrell, Libya'da Türkiye'nin giriştiği faaliyetlerin de AB çıkarlarına uymadığını bildirdi.

"Yunan sınırına dayanan mülteciler büyük kriz"


Doğu Akdeniz'deki son durumun ilişkilere kötü etki ettiğini kaydeden Borrell, mart ayında Yunanistan sınırına dayanan sığınmacıların neden oldukları durumun büyük bir kriz olduğunu söyledi. AB ile Türkiye ilişkilerinin çok yönlü olduğunu kaydeden Borrell, Yunanistan ve Türkiye arasındaki sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini bildirdi.


"AB'nin, Türkiye'nin faaliyetlerini sorgulama hakkı var"


Türkiye'nin bölgede ulaştığı gücün reddedilemeyecek dereceye ulaştığını kaydeden Borrell, Türkiye'nin bazı yöntemlerinin AB'nin görüşleriyle uyuşmadığını belirtti. Türkiye'nin AB üyeliği yolunda olduğunu hatırlatan Borrell, bu nedenle AB'nin Türkiye'nin faaliyetlerini sorgulama hakkının bulunduğunu ifade etti.