AB'den Türkiye'ye ahlaksız teklif hazırlığı

Avrupa Birliği (AB)'nin kritik liderler zirvesi öncesinde Türkiye hakkında hazırlanan raporun ortaya çıkması sonrası dün gündem bu rapor olmuştu. Bugün raporun bir bölümü Reuters tarafından haberleştirildi.

Dünya 24.03.2021 - 16:13 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Avrupa Birliği (AB)'nin kritik liderler zirvesi öncesinde Türkiye hakkında hazırlanan raporun ortaya çıkması sonrası dün gündem bu rapor olmuştu. Bugün raporun bir bölümü Reuters tarafından haberleştirildi. Avrupa Birliği'nin Türkiye’nin gümrük birliğinin genişletilmesi ve vizesiz seyahat gibi taleplerine karşılık “Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta taviz verirseniz ilerleme olur. Aksi takdirde yaptırımları bekleyin” teklifinde bulunacağı iddia edildi.

Reuters haber ajansının geçtiği habere göre, AB'li liderlerin önüne konulacak rapor, birliğin üyeliğine aday olan Türkiye ile daha kapsamlı ve güçlü ticari ilişkiler kurulması maksadıyla müzakerelerin başlatılmasının gerekliliğine vurgu yapıyor.


Doğu Akdeniz ve Kıbrıs şartı


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell ile Avrupa Komisyonu üyelerince hazırlanan raporda, Türkiye'nin milyonlarca Suriyeli mülteciyi barındırdığı için daha çok mali desteği, Avrupa Birliği'ne vizesiz seyahat edebilmeyi, kapsam bakımından genişletilmiş gümrük birliğini ve diplomatik olarak daha üst düzey teması hak ettiği belirtiliyor.

Fakat raporda, söz konusu alanlarda ilerlemeler bazı şartlara bağlanıyor. Bu şartlardan biri Türkiye'nin insan haklarına saygılı olması. Yani Türkiye'de her türlü ihanet girişiminde bulunmuş olup bağımsız Türk yargısınca cezalandırılmış olanlara dokunulmaması ya da içerdeyse salıverilmesi. Bu da Türkiye'nin kırmızı çizgilerinden biri. Zira Türkiye sıkça bu konuda, bağımsız Türk yargısına kimsenin müdahalede bulunamayacağı vurgusunu yapıyor.İkinci şart ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta hidrokarbon hak iddiaları konusunda esneklik göstermesi. Bu şartın Türkiye tarafından yerine getirilmesi de mümkün görünmüyor. Zira Türkiye Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta hem kendisinin hem de KKTC'nin hak, alaka ve menfaatlerinden katiyen vazgeçmeyeceği konusunda son derece kararlı. Türkiye, AB'nin "esneklik" vurgusunun altında kısmi çekilmenin değil, külli çekilmenin yattığını gayet iyi biliyor.

AB bu iki şartın yerine getirilmesi hâlinde ilerlemenin mümkün olabileceğine vurgu yapıyor. 

Yaptırım şantajı da var


Raporda ortaya konulan iki şartın yerine getirilmemesi durumunda ilerleme olmayacağı belirtiliyor ama bununla da sınırlı kalınmıyor. Raporda, Türkiye'nin AB'nin çıkarlarına ters hareket etmesi hâlinde yaptırımlara hazır olmaları gerektiği tehdidi savruluyor.

Raporda, Türkiye'ye yönelik yaptırımların, “yalnızca koz şeklinde kullanılması maksatlı, küçük çaplı, turizm ve enerji gibi öne çıkılan sektörlerde faaliyette bulunan kişilere yönelik cezai tedbir içerebileceği” biçiminde yer aldığı görülüyor.Rapor şu tehdit önerisiyle son buluyor:

"Ankara'nın Avrupa Birliği ile ortaklık geliştirmek için samimi ve yapıcı adımlar atmaması hâlinde bunun ekonomik ve siyasi sonuçlarının olacağı net bir şekilde ifade edilmelidir."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@