ABD'li komutan: YPG'ye petrol sahaları için yardım edeceğiz!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Merkez Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, YPG/PKK terör örgütünün kontrolü altında bulunan petrol sahalarına Suriye güçleri tarafından baskı uygulanmasını beklediklerini ancak bu durumu engellemek için söz konusu terör

Dünya 23.04.2021 - 07:18 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) YPG/PKK terör örgütüne yönelik desteği sürüyor. Basın toplantısı gerçekleştiren ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Merkez Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Beşşar Esed rejimine bağlı güçler ile YPG/PKK terör örgütü arasında Suriye'nin kuzeydoğusunda yaşanan çatışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu. 

"Petrol sahaların baskı uygulayacaklar"

SDG adını kullanan YPG/PKK terör örgütünün kontrolü altında bulunan petrol sahalarına Beşşar Esed rejimine bağlı güçler tarafından baskı uygulanmasını beklediklerini ifade eden McKenzie, söz konusu bölgede neler yaşanacağını göreceklerini söyledi. McKenzie, şimdiye dek bu hattın tutulduğunu belirterek, henüz acil müdahalede bulunulması gereken bir eylem göremediğini dile getirdi. 

"Yardım edeceğiz"

Kamışlı'da Beşşar Esed rejimine bağlı güçler ile YPG/PKK terör örgütü arasında gerçekleşen çatışmalara değinen McKenzie, Suriye'de bulunan ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerlerinin YPG/PKK terör örgütü tarafından korunduğunu aktardı. McKenzie, Beşşar Esed rejimine bağlı güçler ile YPG/PKK terör örgütü arasında yaşanan çatışmaların azaltılması için gereken yardımı yapacaklarını söyledi. 

"Karşılık vermek için hazırlıklı olacağız"

Beşşar Esed rejimine bağlı güçler tarafından yürütülen faaliyetlerin artış gösterdiğine dikkat çeken McKenzie, söz konusu güçlerin bölgeden ayrılacaklarını düşünmediğini belirtti. McKenzie, Beşşar Esed rejimine bağlı güçler tarafından doğuya baskı uygulandığını kaydederek, ilerleyen dönemde bölgede tansiyonun yükselebileceğini ifade etti. Her türlü karşılığı vermek için hazırlıklı olacaklarını ifade eden McKenzie, yine de diplomasi ve diyalog yoluyla mukabele etmekten yana olduklarını ancak YPG/PKK terör örgütünü desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. 

"En büyük endişem İran"

McKenzie, son senelerde İran'ın bölgedeki en büyük endişesi olduğunu belirterek, söz konusu ülkenin balistik füze bakımından ciddi bir ilerleme kaydettiğini ve sayı bakımından da büyüdüğünü kaydetti. İran'ın yaklaşık 3 bin tane değişik menzillere sahip silahlara sahip olduğuna dikkat çeken McKenzie, bunların isabet yeteneğinin de önceye kıyasla daha iyi olduğunu ve bu durumun kendisini endişelendirdiğini dile getirdi. 

"İHA yatırımlarını da artırdılar"

McKenzie, 2020 senesinin Ocak ayında ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerlerinin yer aldığı El Esed Hava Üssü'ne yönelik füze saldırısının gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu saldırının da İran'ın isabet yeteneğini gösterdiğini aktardı. İran'a ait füzelerin El Esed Hava Üssü'nün çok yakınına düştüğünü belirten McKenzie, söz konusu ülkenin hem İHA'lara (insansız hava aracı) hem de karadan karaya seyir füzelerine yönelik yatırımlarının arttığını, bunun da endişelendirdiğini ifade etti.

"Neticeleri bekliyorum"

McKenzie, bunların yalnızca son 5-6 sene içerisinde meydana gelen olaylar olduğunu vurgulayarak, Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran'ın nükleer programına yönelik görüşmelerin devam ettiğini, söz konusu görüşmelerin neticelerini beklediğini ve İranlı yetkililerin geri dönülemez herhangi bir şey yapmadığını söyledi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@