ABD'nin kadın Müslüman vekili İlhan Omar yeniden seçildi!

ABD'de Cumhuriyetçi aday Başkan Donald Trump ile Demokrat Joe Biden'ın Başkanlık yarışı kıyasıya devam ederken bir haber de ülkenin ilk Müslüman kadın vekillerinden biri olan İlhan Omar'dan geldi. 2018 yılı Ekim ayında Demokrat Partiden Temsilciler Mecl

Gündem 04.11.2020 - 14:08 04.05.2021 - 04:24 İlan35
ABD'de Cumhuriyetçi aday Başkan Donald Trump ile Demokrat Joe Biden'ın Başkanlık yarışı kıyasıya devam ederken bir haber de ülkenin ilk Müslüman kadın vekillerinden biri olan İlhan Omar'dan geldi.

2018 yılı Ekim ayında Demokrat Partiden Temsilciler Meclisine giren ve ABD'nin ilk kadın Müslüman vekillerinden biri olarak tarihe geçen İlhan Omar, yeniden seçildi. Somali kökenli olan Omar, Temsilciler Meclisine Minnesota eyaletinden seçildi.


Omar ve Tlaib, 2018 yılında Kongre'ye girmişti


2018 yılındaki ara seçimlerde Demokrat Parti'den aday olan Rashida Tlaib Michigan eyaletinden, İlhan Omar ise Minnesota eyaletinden aday olmuş ve Temsilciler Meclisi üyeliğine seçilmişlerdi.Böylece Tlaib ve Omar ülkede Kongre'ye seçilen ilk kadın Müslüman vekiller olmuşlardı. Tlaib, Kongre'ye girme sebebinin Trump'ın Müslümanlara karşı tutumu olduğunu söylemişti. İlhan Omar ise 8 yaşında ailesiyle birlikte Somali'den kaçtığını hatırlatmış ve "Bu zafer o çocuk için" ifadelerini kullanmıştı.


İlhan Omar'ın geçmişi


1982'de Somali'de doğan İlhan Omar, 8 yaşındayken ailesiyle birlikte ülkesindeki iç savaştan kaçtı ve ABD'ye geldi. Kenya'daki bir mülteci kampında dört yıl boyunca kalan Omar, 1997 yılında ailesiyle beraber Minneapolis'e yerleşti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@