ABD'nin yarısından fazlasına koronavirüs aşısı yapıldı!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) nüfusunun yarısından fazlasına koronavirüs aşısı yapıldı. Başkan Joe Biden, ülkesinde şu ana kadar 200 milyon insana koronavirüs aşısının yapıldığını söyledi. 

Dünya 22.04.2021 - 08:46 04.05.2021 - 04:18 İlan35
ABD'nin yarısından fazlasına koronavirüs aşısı yapıldı!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) koronavirüse karşı başlattığı aşılama programını başarılı bir şekilde sürdürüyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, görevinin 92'nci gününde toplam yapılan aşı sayısının 200 milyona ulaştığını söyledi. Biden, bunun ülkesi adına büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. 

"Eylül ayına kadar bu sayıya ulaşamazdık"

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden itibaren 100 günde 100 milyon koronavirüs aşısı hedefine sahip olduğunu hatırlatan Biden, kendisinden önceki ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump'ı da iğneledi. Biden, "O hızda devam etseydik 200 milyon aşıya en az 7 ayda ulaşırdık. Buna ulaşmamız Eylül ayından önce mümkün olmazdı." diye konuştu. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) halkını aşılamak için gösterilen çabadan memnun olduğunu ifade eden Biden, bu konuda vatandaşlarıyla da gurur duyduğunu dile getirdi. 

"Maaşlarda kayıp olmamalı"

Biden, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) şirketlerin personele koronavirüs aşısı yaptırmaları için izin vermeleri gerektiğini belirtti. Koronavirüs aşısı yaptırmak için izin alamayan veya aşılandıktan sonra iyi hissetmedikleri için maaşlarında kayıp yaşayan çalışanlara değinen Biden, böyle bir durumla asla karşılaşılmaması gerektiğini söyledi. Biden, koronavirüs aşısı yaptırmanın yurttaşlık görevi olduğunu belirterek, hiçbir çalışanın aşı yaptırdığı için maaşında kayıp yaşamaması gerektiğini ifade etti. 

"Ücretli izin verilmeli"

İşverenlerin koronavirüs aşısı yaptıracak olan personele ücretli izin vermeleri durumunda nasıl bir destek alacaklarına dair talimatların ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Millî Gelirler İdaresi tarafından duyurulacağını ifade eden Biden, Koronavirüs Destek Paketi sayesinde söz konusu işverenlere gereken yardımın yapılabileceğini söyledi. Biden, koronavirüs aşısı yaptırmak isteyen çalışanlara ücretli izin verilmesi gerektiğini kaydederek, işverenlerin böyle bir durumda herhangi bir zarar görmeyeceklerini temin etti. 

"16 yaş üstü herkes aşı yaptırsın"

Bütün halka koronavirüs aşısı yaptırmaları için çağrıda bulunan Biden, insanların daha fazla beklememeleri gerektiğini ifade etti. Biden, 16 yaş üstü tüm vatandaşların koronavirüs aşısı yaptırmaları gerektiğini söyledi. ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) yetişkinlerin önemli bir kısmına koronavirüs aşısı yapıldığını aktaran Biden, hem insanların hayatlarının kurtarılması hem de toplumun korunması için aşılamanın şart olduğunu dile getirdi. Biden, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) 40 bine yakın eczanede koronavirüs aşılarına erişim sağlanabileceğini belirtti.

"Yurt dışına aşı gönderemiyoruz"

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) koronavirüs aşıları hususunda diğer ülkelere yardım etmek için çaba harcadığını ancak şu aşamada söz konusu ülkelere aşı yollamalarının mümkün olmadığını belirten Biden, kullanmadıkları koronavirüs aşılarıyla neler yapılabileceğinin değerlendirildiğini söyledi. Biden, bu aşıların güvenli olup olmadığını kesin bir şekilde anlamak istediklerini ifade ederek, farklı ülkelere bu konuda yardım götürmeyi umut ettiklerini aktardı. Kanada'ya yardım ettiklerini hatırlatan Biden, Orta Amerika'yı da bu yardımlara dâhil edeceklerini belirtti. Biden, şu anda yurt dışına aşı yollamak için kendilerine güvenmeseler bile ilerleyen süreçte bunu yapabileceklerinden emin olduğunu ekledi.

 

ABD koronavirüs tablosu

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) şu ana kadar 32 milyon 602 bin 51 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 583 bin 330 can kaybı gerçekleşti. Söz konusu ülke, vaka sayısı ve can kayıpları bakımından ilk sırada yer alıyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@