AB'nin onay vermediği aşıları yaptıran kişiler Avrupa'ya gidebilecek mi?

AB (Avrupa Birliği) tarafından onay verilmeyen koronavirüs aşılarını yaptıran kişilerin Avrupa ülkelerine seyahat edip edemeyecekleri henüz bilinmiyor. Bu konuda herhangi bir gelişme yaşandı mı?

Güncel 26.04.2021 - 16:29 04.05.2021 - 04:18 İlan35

AB (Avrupa Birliği) ülkeleri, koronavirüs aşısını yaptırmış olan bütün ABD (Amerika Birleşik Devletleri) vatandaşlarına yönelik seyahat yasaklarına yaz ayları itibarıyla son verecek. Söz konusu ülkede, EMA (Avrupa İlaç Ajansı) tarafından onay verilen aşıların kullanıldığı biliniyor. Bu durumda EMA'nın (Avrupa İlaç Ajansı) onay vermediği koronavirüs aşılarını yaptıranların Avrupa ülkelerine seyahat edip edemeyecekleri merak ediliyor.

 

"EMA'nın onay verdiği aşıları yaptıranlar seyahat edebilir"

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) EMA'nın (Avrupa İlaç Ajansı) onay verdiği Johnson & Johnson, Moderna ve Pfizer-BioNTech gibi aşıların yapıldığını söyledi. Bu durumun AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde serbest bir şekilde seyahat imkânı tanıdığına dikkat çeken Leyen, Avrupa ülkelerinin EMA'nın (Avrupa İlaç Ajansı) onay verdiği koronavirüs aşılarını yaptıran kişileri şartsız bir şekilde kabul edeceğini dile getirdi. EMA (Avrupa İlaç Ajansı), şu ana kadar Sinovac ve Sputnik V dâhil olmak üzere bazı koronavirüs aşılarını hala onaylamadı. 

"Tavsiye yok"

Türkiye'de Çin aşısı Sinovac'ı yaptıran bir insanın Hollanda'ya gidip gidemeyeceği henüz bilinmiyor. Hollanda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hükümet veya AB (Avrupa Birliği) yönetimi tarafından konuya ilişkin henüz bir öneride bulunulmadığına dikkat çekildi. Bakanlık yetkililerinden biri, EMA'nın (Avrupa İlaç Ajansı) henüz onay vermediği koronavirüs aşılarının ülke dışında bulunan vatandaşlara yapılmasına karşı olunmadığını söyledi. Konuya ilişkin herhangi olumsuz bir tavsiyenin bulunmadığını ifade eden yetkili, AB (Avrupa Birliği) dışında koronavirüs aşısı yaptırma hakkına sahip olan insanlardan yerel mercilerin önerilerine riayet etmelerinin istendiğini dile getirdi. 

Aşı pasaportuna dâhil edilecek mi?

AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde koronavirüs aşıları yapılmış veya test sonucu negatif çıkmış olan kişilere "aşı pasaportu" verileceği ifade edilmişti. Fakat söz konusu uygulama hala yürürlüğe girmedi. Bu yüzden EMA (Avrupa İlaç Ajansı) tarafından hala onay verilmemiş olan koronavirüs aşılarının söz konusu sertifikaya eklenip eklenmeyeceği de hala belli olmadı. Fakat Macaristan ve Avusturya gibi ülkeler, koronavirüs aşısı tedariki bakımından sorun yaşadıkları için Sinovac ve Sputnik V aşısı aldı. Bu durumun, AB (Avrupa Birliği) yönetiminde baskı yarattığı ifade edildi. Hollanda Sağlık Bakanlığına göre, aşının koronavirüse karşı tamamen koruma sağladığının kesinlik kazanmasından sonra aşı pasaportunun bir politika haline getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Hollanda yönetimi, halkın büyük bir bölümüne koronavirüs aşısı yapılmış olmasını, seyahat yasaklarına son verilmesi hususunda kritik bir şart olarak görecek.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@