Abonelere iyi haber! Güvence bedelleriniz pul olmayacak...

Ticaret Bakanlığı halkın yararına bir çalışma başlattı. Su, elektrik, doğal gaz aboneliği sözleşmeleri sırasında alınan ve yıllar sonra abonelikten çıkılırken geri ödendiğinde pula dönen “güvence bedelleri” artık değer kaybetmeyecek.

Ekonomi 01.05.2021 - 05:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Ülke genelinde kesilen yıllık elektrik fatura sayısının 362.369.000 olduğu bilgisini veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, abone olunurken alınan güvence bedellerinin eski uygulamada aynen geri iade edildiğini fakat zaman içerisinde bu bedellerin değer kaybına uğraması sebebiyle abonelerin zarar ettiğini belirterek, artık güvence bedellerinin TÜFE ile güncellenerek iadesinin yapılacağını, böylelikle tüketicinin değer kaybı yaşamayacağını bildirdi.

Abonelik işlemleri sırasında alınan güvence bedellerinin Türkiye’ye özgü bir uygulama olmadığını, dünya çapında uygulanan bir uygulama olduğunu kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Güvence bedeli alınmasının sebebi, su, elektrik ya da doğal gaz tedarik şirketi tarafından sağlanan hizmet bedelinin, perakende satış sözleşmesinin sona ermesi, abonenin ikamet değiştirmesi ya da sözleşmenin herhangi bir şekilde feshedilmesi durumunda ödenmeme olasılığıdır. Borcun ödenmemesi durumunda hizmet sağlayıcı firma, abonenin borcuna mahsup olarak bu güvence bedelini kullanmaktadır. Abonelik işlemleri sırasında istenen güvence bedellerine dair kurallar, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Abonelere ait güncel güvence bedelleri, elektrik kesintisinden en az 30 gün içinde abonenin borcuna mahsup edilmektedir.” bilgisini verdi.

Ciddi değer kaybı oluyor

Hizmet sağlayıcı şirketler, perakende satış sözleşmesinin bitmesi, herhangi bir şekilde sözleşmenin feshedilmesi ya da kullanım yerinin değişmesi gibi durumlarda, abonenin elektrik tüketim bedeli borcunu ödememesi ihtimaline karşı tüketicilerden güvence bedeli istiyor. Tüketici abonelik işlemlerini sonlandırdığında şayet borcu yoksa, abonelik sırasında alınan güvence bedeli tekrar aboneye takdim ediliyor. Ancak seneler içinde doğal gaz, su ve elektrik aboneliklerinde verilen güvence paraları ciddi oranda değer kaybediyor ve tabiri caizse para pul olmuş oluyor.

Değeri korunacak

Sabah gazetesinin haberine göre hükümet güvence bedellerinin pula dönüşmemesi için, bedelin talep edildiği tarihteki kıymetini muhafaza edecek biçimde iadesi için çalışma yapıyor. Hizmetlerin (doğal gaz, su, elektrik vs) türüne göre güvence bedelleri, belirli bir ortalama ya da öngörülebilir miktarda talep edilecek, iade sırasında da ilk alındığı tarihteki değeri korunacak.

Elektrik abonelik işlemleri esnasında ihtimal dâhilindeki risklere karşı meskenlerden 37.6 TL/kilovatsaat güvence bedeli, ortalama 6 kilovat tüketim yapan abonelerden 226 TL isteniyor. Senede 1 milyonun üzerinde yeni aboneden toplam 226 milyon TL toplanıyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@