Acil kullanım onayı verilen Sputnik V aşısı ne kadar etkili?

Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilen Sputnik V aşısına yönelik Faz-3 çalışmalarına göre, söz konusu aşının yüzde 91,6 oranında koruma sağladığı ifade edildi. Peki Sputnik V aşısının ismi nereden geliyor? Sputnik V aşısı nasıl çalışıyor? Ayrıntıl

Sağlık 01.05.2021 - 07:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Acil kullanım onayı verilen Sputnik V aşısı ne kadar etkili?

Rusya'da koronavirüse karşı üretilen Sputnik aşısına dün Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından acil kullanım onayı verildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu gelişmenin hem Türkiye hem de Rusya için hayırlı olmasını diledi. Koca, Sputnik V aşısının Türkiye'de kullanıma giren üçüncü aşı olacağını dile getirdi. Söz konusu aşının Türkiye'de üretiminin yapılması için Rusya ile ilaç şirketi Viscoran arasında anlaşma sağlanmıştı. 

İki doz halinde yapılıyor

Türkiye'de yürütülen aşılama kampanyasında Sputnik V aşısının ne zaman kullanılmaya başlanacağına dair henüz bir ayrıntı verilmedi. Fakat bu aşının Türkiye'de üretimine gelecek aylarda başlanacağı tahmin ediliyor. Janssen aşısı ve Oxford-AstraZeneca aşısına benzer bir biçimde çalışan Sputnik V aşısı iki doz halinde yapılıyor. 

Sputnik V aşısının ismi nereden geliyor?

2020 senesinin Ağustos ayında Rusya, genel kullanım için koronavirüs aşısı ürettiğini bildiren ilk ülke olarak kayıtlara geçti. Rusya tarafından1957 senesinde uzaya fırlatılan ilk uydu olan Sputnik'in ismi bu aşıya verildi. 2020 senesinin Aralık ayında Sputnik V aşısının yaygın kullanımına geçildi. Fakat Sputnik V aşısına ilişkin veriler ve faz çalışmaları konusunda yeterince şeffaf olunmadığı gerekçesiyle Rusya'ya tepki gösterildi. 

Sputnik V aşısı ne kadar koruma sağlıyor?

Sputnik V aşısının koruma oranına dair verilerin paylaşımında şeffaf olunmadığı ileri sürülüyor. The Lancet isimli tıp dergisinde Sputnik V aşısına ilişkin Faz-3 çalışmalarının sonuçları yayımlandı. Söz konusu aşının koronavirüse karşı yüzde 91,6 oranında koruma sağladığı ifade edildi. Aşının uygulandığı gönüllülerde ciddi bir yan etki tespit edilmediği bildirildi. Sputnik V aşısının yapıldığı kişilerde can kaybı veya ağır hastalığa rastlanmadı. 

Sputnik V aşısı hangi ülkelerde kullanılıyor?

Rusya'nın kullandığı Sputnik V aşısı, aynı zamanda İran, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Macaristan, Venezuela, Filistin ve Arjantin'de kullanılıyor. Rusya'da koronavirüse karşı yürütülen aşılama programında 3 tane aşı kullanılıyor. Rusya'da halkın şu ana kadar sadece yüzde 4,3'üne minimum bir doz aşı uygulandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de koronavirüs aşısı uygulandı. Fakat Rus lidere hangi koronavirüs aşısının uygulandığı bildirilmedi. 

Sputnik V aşısı nasıl işliyor?

Sputnik V aşısında spike proteinlerini insan vücuduna götürmek amacıyla zararsızlaştırılan grip virüsünün kullanıldığı biliniyor. Sputnik V aşısında iki doz arasında 21 gün bulunuyor. İki dozda iki farklı versiyon kullanıldığı ifade ediliyor. Sputnik V aşısının iki dozu değişik vektörler aracılığıyla dikensi proteinlere saldırıyor. Dozlarda aynı versiyonun iki defa kullanılmadığını belirten bilim insanları, iki farklı versiyonla bağışıklık sistemine güç kazandırılmasının hedeflendiğini aktarıyor. Koronavirüsün genetik kodu böylece insan vücuduna güvenli bir şekilde tanıtılıyor. İnsan vücudu hastalığa yakalanmadan tehdidi fark edip söz konusu virüs ile mücadele edebiliyor. Sputnik V aşısından sonra ortaya çıkan antikorlar koronavirüsle savaşabiliyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@