Türk-İş'in yaptığı araştırmasında, Temmuz ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 840 lira olunca yoksulluk sınırı duyulmak bile istenmedi.

Ziraat bankası hesabı olan kişilere 30.000 TL ve 50.000 TL ödeme verilecek! Son dakika haberi verildi! Ziraat bankası hesabı olan kişilere 30.000 TL ve 50.000 TL ödeme verilecek! Son dakika haberi verildi!

Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Temmuz 2022 sonuçları ortaya çıktı ve son asgeri ücret zammı da geçerliliğini yitirmiş oldu.

Yeniden değerlendirilen asgari ücret Resmi Gazete'de

4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" Temmuz ayı için 6 bin 840 lira oldu.

Yapılan araştırmada gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı olan "yoksulluk sınırı" ise 22 bin 280 lira olarak ortaya çıktı.

TÜİK'in enflasyon rakamları ne kadar güvenilir? | PolitikYol Haber Sitesi

Ankara'da koşullarına göre yapılan hesaplamada 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 128,44 olurken bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 8 bin 930 lira olarak hesaplandı.

Yoksulların Vatandaşlığı - Ayşe Buğra - biamag