Adım adım Bitcoin Vergilendirilecek

CNBC haber ajansının ekonomi muhabiri Robert Frank imzalı haber de, ABD İç Gelir Servisi (IRS), NFT satın almak için "yüksek değerli" kripto varlıkları satanlara yüksek vergiler uygulayabilir, vurgusu yapıldı. CNBC muhabiri Robert Frank şunları söyledi:

Güncel 18.03.2021 - 22:40 04.05.2021 - 04:20 İlan35
CNBC haber ajansının ekonomi muhabiri Robert Frank imzalı haber de, ABD İç Gelir Servisi (IRS), NFT satın almak için "yüksek değerli" kripto varlıkları satanlara yüksek vergiler uygulayabilir, vurgusu yapıldı.

CNBC muhabiri Robert Frank şunları söyledi:

2021 yılının işaret edildiği haber de;

Kripto para kazanımlarıyla NFT satın alan koleksiyonerler, büyük olasılıkla vergisiz olduğunu düşündükleri anlaşmalar için bu yıl büyük vergi faturalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Dev Bitcoin borsası Coinbase’nin kurumsal bölüm başkanı Brett Tejpaul’un açıklamalarını hatırlayacak olur isek;

Brett Tejpaul: Bitcoin’de bir kurumsal sermaye patlaması yaşadık

YouTube kanalı Heidrick & Struggles ile yaptığı röportajda Brett Tejpaul,  Coinbase yöneticisi Brett Tejpaul, piyasaya yönelik kurumsal ilginin her hafta arttığını vurguluyor. Brett Tejpaul konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

BİR HAREKETLİLİK PATLAMASI YAŞADIK. DEPOLAMADAKİ KURUMSAL VARLIKLARIMIZ 6 MİLYAR DOLARDI. BUGÜN 20 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDEYİZ. YANİ ÜÇ KEREDEN FAZLA ARTIŞ… ŞİMDİ, ESAS OLARAK BİTCOİN’E TAHSİS EDİLEN YENİ SERMAYEYİ ÖLÇÜYORUZ. SONUÇ OLARAK, HER HAFTA GELEN SERMAYE PATLAMASI YAŞADIK.

Demişti.

Bunun yanı sıra;

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sini reddetmiş olsa da kripto paralara olan tavrı oldukça olumlu görünüyor.

SEC, teklifin onaylanmamasının Bitcoin’in ya da Blockchain teknolojisinin bir inovasyon ya da yatırım olarak fayda ya da değere sahip olup olmadığının bir değerlendirmesine dayanmadığını, bunu yerine dolandırıcılık ve manipülasyonu önlemek için araçların yetersizliğinden kaynaklandığını vurguladı.

Hala kripto paraların kurumsal şirketler de emtiya mı? Sermaye mi? Soruları sorulurken

CNBC muhabiri Robert Frank, IRS'nin Bitcoin veya Ether gibi kripto paraların kullanımına ilişkin rehberliğinin bir parçası olarak, vergi dairesinin "varlıkların elden çıkarılması" ilkesini uygulayabileceğini belirtti. IRS, kriptoyu bir para birimi değil, bir sermaye varlığı olarak gördüğünden, aşağıdaki kural uygulanabilir

Sermaye varlığı olarak tutulan sanal para birimini, mallar veya başka bir sanal para birimi de dahil olmak üzere başka bir mülkle değiştirirseniz, bir sermaye kazancı veya kaybını kabul edersiniz.

CNBC muhabiri Robert Frank, bazı uzmanların bugün NFT satın alan çoğu kişinin "Bitcoin ve Ether kullandığını" ve "vergiden haberdar olmadıklarını" iddia ettiğini açıkladı. Nitekim CoinTracker Vergi Stratejisi Başkanı Shehan Chandrasekera, özellikle ABD'deki insanların vergi kurallarından habersiz olduğunu belirtti. Ek olarak, NFT'leri satan çoğu platform IRS'ye vergi "bildirmiyor" çünkü her alıcı için "tam kripto fiyat geçmişine sahip değiller" .

Yalnızca 2021'de, fungible tokenler 500 milyon dolardan fazla satıldı . Trend, DOGE'da 420 milyona NFT'ler hakkındaki şarkısını satmak isteyen Elon Musk gibi nüfuzlu kişileri cezbetti . Ancak Tesla CEO'su, satışın "pek doğru gelmediğini" söylediği için geçtiğimiz günlerde açıklamalarını geri çekmeye karar verdi. Satışı "geçme" nedenleri belirsizliğini korurken, bu anlaşmalardaki sermaye kazancı vergisine ilişkin haberler ışığında NFT çılgınlığının bitip bitmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

Ülkemizdeki gelişmelere bakacak olursak;

Merkez Bankası ve SPK'nın tutumu Türkiye'nin kripto parayı bir emtia olarak kabul edeceği işaretlerini güçlendiriyor. Uzmanlar Kanada’nın Bitcoin'i bir emtia olarak gördüğünü hatırlatılıyorlar.

Kripto mevduatların öncelikli olarak tanımlarının yapılması gerektiği, üç taslak üzerinde durulduğu da dile getirildi. Bunlardan ilki Bitcoin'in bir 'emtia' olarak kabul edilmesi. İkincisi 'menkul kıymet' ve üçüncüsü de 'para' olarak adlandırmak.

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’e  göre Maliye Bakanlığı da kripto paraya isim konulması için bir yandan Sermaye Piyasası Kurulu diğer yandan ise Merkez Bankası'na danışarak isim konusunda yardım istedi.

Ertürk, SPK'nın menkul kıymet tanımına karşı çıktığını belirterek, SPK'nın tavrını özetle şöyle açıkladı: "SPK, Bitcoin'in kendi menkul kıymet tanımına uymadığını belirtiyor. Öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçek ürünün olması gerektiğini belirttiler."

Merkez Bankası ve SPK'nın tutumu Türkiye'nin kripto parayı bir emtia olarak kabul edeceği yönündeki görüşler çok daha güçlü.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@