Filipinler'de Cuma günü güçlü bir tayfunun köyleri saran, sakinleri çatılara hapseden, ağaçları deviren ve 300.000'den fazla köylünün güvenli bölgeye kaçtığı güney ve orta ada eyaletlerinde elektriği kesen sel baskınları sonrasında en az beş kişinin öldüğü bildirildi.

Yetkililer, son yıllarda ülkeyi vuran en güçlü tayfunlardan birinin neden olduğu hasar ve kayıpların boyutunu değerlendirirken, yaygın elektrik kesintileri, düşen iletişim ve devrilmiş ağaçlar ve enkazla tıkanmış yollar nedeniyle çabaların engellendiğini söyledi. Görgü tanıkları, şiddetli rüzgarların çatıları uçurduğunu ve ağaçları devirdiğini, diğerlerinin ise şiddetli sel yaşadıklarını ve sakinlerin çatılarda mahsur kaldığını anlattı.

Evler su altında kaldı

Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar? Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar?

Merkezi Iloilo kentinden Belediye Başkanı Jerry Trenas, Associated Press'e (AP) telefonla verdiği röportajda, "Hayatımda rüzgarın bu kadar vahşiliğini hiç yaşamadım ve doğrudan vurulmadık," dedi ve en az bir sakininin fırtına tarafından savrulan bir bambu kümesi tarafından vurulup öldüğünü de sözlerine ekledi. 

Deutsche Presse-Agentur'a (dpa) göre bir televizyon röportajında, "Pek çok ev yıkıldı ve hala başka can kaybı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Birçok direk devrildiği için elektrik yok. İşçiler, elektriksiz kalan ve düzensiz cep telefonu sinyalleriyle boğuşan yaklaşık yarım milyon insanın sahil kentinde yolları temizliyor” açıklamalarında bulundu.

Yetkililer, düşen bir ağacın bir sakini öldürdüğü ve bir diğerini yaraladığı güney Bukidnon eyaletinde ve bir kişinin enkaz tarafından vurulduktan sonra öldüğü güney Surigao şehrinde iki kişinin daha öldüğünü bildirdi. Yetkililer, orta Guimaras eyaletinde tayfunla ilgili en az iki ölümün daha olduğunu doğruladılar.

Doğrudan tayfunun vurduğu Bohol eyaletinin merkezindeki Vali Arthur Yap, birçok sakinin kendi evinin ikinci kata kadar su altında kaldığı nehir kıyısındaki Loboc kasabasında ikinci gün sel sularıyla çatılarında mahsur kaldığını söyledi. Yap, kendisinin ve diğer yetkililerin Loboc'a kurtarma botları yerleştirmenin bir yolunu bulmakta zorlandıklarını söyleyerek, diğer bölgelerden gönüllüleri sakinleri kurtarmaya yardım etmeleri için yalvardı.

DZBB radyosuna konuşan Yap, "Yüzlerce aile şu anda çatılarda mahsur kaldı" diyerek, sakinlerin gece boyunca yağmura ve rüzgâra maruz kaldığını da sözlerine ekledi. Yap, en çok etkilenen eyalette hala elektriği olmayan diğer kasabalarda ne olduğu belli değil, dedi.