Afgan Başsavcılığı, 12 seçim komisyonu üyesinin ülkeden ayrılmasını yasakladı

Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağımsız Seçim Komisyonu’nun eski başkanları (NEC) ve Bağımsız Seçim Şikayet Komisyonu’nun (NCI) da dahil olmak üzere, ülkenin seçim makamlarının 12 üyesinin ülkeyi, terk etmesinin yasak olduğunu açıkladı. Genel Savcılığın açıkl

Dünya 13.02.2019 - 17:36 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağımsız Seçim Komisyonu’nun eski başkanları (NEC) ve Bağımsız Seçim Şikayet Komisyonu’nun (NCI) da dahil olmak üzere, ülkenin seçim makamlarının 12 üyesinin ülkeyi, terk etmesinin yasak olduğunu açıkladı.

Genel Savcılığın açıklamasına göre görev, dedektif kurumların NIK ve NKI başkanları da dahil olmak üzere seçim organlarının üyelerine karşı otoritenin kötüye kullanılması yönündeki iddiaları araştırmak.

Khaama Press’e göre, suçlamalarla ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmek için ülkeden ayrılması yasaklanan 12 seçim komisyonu üyesinin de dahil edilmesi.
Salı günü yapılan bir açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Şansölyesi seçim yasasında bir taslak değişiklik yapılması ve kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Eşref Ghani tarafından imzalandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Ghani ayrıca Salı günü geç saatlerde bir kararname yayınladı ve seçim organları liderlerinin ve seçim organlarının üyelerinin derhal görevden alındığını belirtti.
Kararda ayrıca, iki seçim organının sekretarya başkanlarının seçim organlarının çalışmaları için geçici olarak sorumluluk alacağı belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@