Afganistan'da ABD bayrakları indirildi!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerleri, Afganistan'dan resmî olarak çekilmeye başladı. Söz konusu ülkede ABD (Amerika Birleşik Devletleri) bayraklarının indirildiği görüldü. 

Dünya 03.05.2021 - 12:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35

NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) ve ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Afganistan'dan kademeli olarak çekilmeye başladı. Yabancı güçlerin Afganistan'dan 1 Mayıs 2021 tarihine kadar çekilmesine yönelik bir anlaşmaya 29 Şubat 2020 tarihinde imza atılmıştı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Afganistan'dan çekilme sürecinin 11 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldığını bildirmişti. Biden'ın Afganistan'da bulunan ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerlerinin tümüyle geri çekileceğini bildirmesinden sonra söz konusu ülkede bulunan askerlerin resmî olarak çekilme süreci başladı.

Askerî üslerden ayrılıyorlar!

7 bine yakın NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) personeli ile 2 bin 500 ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askeri, kademeli olarak Afganistan'dan ayrılmaya başladı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerleri, Afganistan'a bağlı Hilmend şehrinde yer alan Camp Antonik Askerî Üssü'nden tümüyle ayrıldı. Söz konusu askerî üssün, Afganistan hükümetine bağlı olan Meyvand Kolordusu'na devredildiği bildirildi. 

Ne olmuştu?

Biden, 11 Eylül 2001 tarihinde düzenlenen terör saldırılarından sonra dönemin ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı George W. Bush'un, Afganistan'da bulunan terör hedeflerinin bombardımana tutulmaya başladığını duyurduğunu hatırlatmıştı. Afganistan'ın ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) yönelik terör saldırıları için yeniden bir üs haline gelmemesi amacıyla çaba harcadıklarını belirten Biden, ülkesinin Afganistan'daki askerî mevcudiyetini artırmayı sürdürmeyeceğine dikkat çekmişti. Biden, Afganistan'da ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerlerinin mevcudiyeti sürecinde başkanlık görevini üstlenen dördüncü kişi olduğunu kaydederek, söz konusu yükümlülüğü beşinci başkana aktarmayacağını dile getirmişti. 

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) en uzun savaşını sona erdirme vakti geldiğini vurgulayan Biden, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerlerinin evlerine döneceklerini söylemişti. Biden, daha önce 2 bin 500 askerin Afganistan'dan 1 Mayıs 2021 tarihine kadar çekilmesine yönelik karar alındığını hatırlatarak, söz konusu tarihte askerlerin çekilme sürecinin başlayacağını ancak aceleci bir şekilde davranmak yerine ihtiyatlı hareket edileceğini ifade etmişti. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırılarının yıl dönümünden önce NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) askerlerinin Afganistan'dan çekilmiş olacağını duyuran Biden, Taliban ve Afganistan arasındaki barış görüşmelerine destek vermeyi sürdürdüklerini aktarmıştı. 

Biden, dünya genelinde terör tehditlerinin son 20 sene içerisinde çok sayıda yere yayıldığını vurgulayarak, bir ülkede binlerce asker bulundurmanın çok fazla maliyete sahip olduğunu dile getirmişti. Bu durumu "saçma" olarak nitelendiren Biden, Afganistan hükümeti ile Taliban'ın verdiği sözleri yerine getirmesi için çağrıda bulunmuştu. Biden, Taliban ile yeniden savaşmak yerine zorlukların çözüme kavuşturulmasına yoğunlaşmanın daha mantıklı olduğunu söylemişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@