Son olarak Orta Afrika'da Çad’da halk sokaklara döküldü.

Çad halkı, ülkedeki 2 bin Fransız askerinin gitmesini ve Fransa’nın desteklediği Cumhurbaşkanı Mahamat Debi’nin istifasını talep ediyor.

Çad’da “Fransız sömürgeciliğinin simgesi” olarak görülen Fransız Total Enerji petrol istasyonları hedef alınırken “Sömürgeciler defolun” sloganları attı.

İLK İSYAN MALİ'DE BAŞLAMIŞTI

Daha önce Çad'da Cumhurbaşkanı İdris Debi, 1990’da askeri darbe yaparak yönetime el koymuş, Fransa’nın yakın dostu olarak bilinen Debi, isyancılarla savaşan askerleri komuta etmek için gittiği kuzeyde de çatışmalarda öldürülmüştü.

İdris Debi öldükten sonra, ise aynı zamanda asker olan oğlu Mahamat Debi kendisini Cumhurbaşkanı olarak devam etmişti.

Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi! Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi!

Önce 2021’de Batı Afrika ülkesi Mali’de, Fransa yandaşı olduğu ve terörle mücadelede yetersiz kaldığı için halk tarafından protesto edilen Cumhurbaşkanı Bah Ndaw, askeri darbe ile indirilmiş Fransa medyası, darbe yapan askerleri “Rusya yandaşı” olmakla suçlamış, Mali halkı ise “Fransız sömürgeciliği mağlup oldu” demişti.

Mali’nin yeni yönetimi Fransa’dan askerlerini çekmesini talep ettikten sonra ise 14 Mayıs’tan itibaren benzer protestolar Çad’da başladı.

Çad halkı, eski sömürgecileri Fransa’yı protesto ederken Afrika basını, “Fransa hala sömürgeci. Çad’ı hala sömürüyorlar. Çad’ın her yeri işgal altında. Binlerce Fransız askeri ve paralı asker ülkemizde” diyerek yaşanan durumu anlattı.

Son gelen haberlere göre ise Çad halkı, “Sömürgeciler defolun” sloganları atarak Fransız Total enerji petrol istasyonlarına saldırdı.

Protestocular öncelike Çad Cumhurbaşkanı Mahamat Debi'nin istifa etmesini ve sonrasında ise bölgedeki Fransız askerlerinin ülkelerine dönmelerini talep ediyorlar.