Milyonlarca çalışanın büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Asgari ücrete 50.5 oranında zam yapılırken son 50 yılın en yüksek zam mı geldi. Bunun yanında tüm çalışanlardan asgari ücrete kadar olan kazançları için herhangi bir vergi alınmayacak. Asgari ücretten verginin kaldırılması ile birlikte asgari geçim indirimi uygulaması da tarihe karışıyor. Yani yeni dönemde vatandaşlara asgari geçim indirimi yaptırılmayacak. Peki AGİ neden kaldırıldı? 2022 AGİ kalktı mı?

2022 yılı asgari ücret Dün belirlendi ve açıklandı. Ayrıca asgari ücrete kadar olan kazançların vergi dışı bırakılması konusunda da önemli bir adım atıldı. Bu sayede çalışanlar ve işverenler önemli bir kazanım elde etti. Yeni yılda net asgari ücret %50.5 oranında arttı 4253 TL'ye yükseldi. Asgari ücretle çalışan bir kişinin işverene maliyeti ise %39.9 arttı. İşverenlerin yeni yıldaki asgari ücret maliyeti 4204 liradan 5880 liraya yükseldi.

GELİR VERGİSİ VE DAMGA VERGİSİ KALDIRILDI

Yeni yılda tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan kazançları üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak. Bu sayede asgari ücret artırılırken işveren yükü daha da ağırlaştırılmandan ortak bir nokta bulunmuş oldu. Asgari ücretten alınan vergi kaldırılmamış olsaydı bir çalışanın işverene maliyeti 6327,40 TL olacaktı. Yani yeni yılda asgari ücret artışı kadar işveren maliyeti de artacaktı. Asgari ücretten vergi kaldırılınca Gelecek yıl alınması gereken bu yıla ilave 323 liraya kadar olan gelir vergisi ve damga vergisi düşüldü. Yani brüt asgari ücret tutarı 448 lira azalmış oldu.

agi-kalkti-mi-2022-asgari-gecim-indirimi-kaldirildi-mi-2

2022 AGİ KALKTI MI?

Geçmişte fiş fatura toplanarak alınan Vergi iadesi 2008 yılında kaldırılmış ve bunun yerine AGİ getirilmişti. Yani çalışanlara evlilik ve çocuk durumlarına göre asgari geçim indirimi veriliyordu. Bekar çalışanlara AGİ yolu ile kesilen verginin %50 si iade edilirken eşi çalışmayan ve 3 çocuklu çalışanlara ise tamamı iade ediliyordu. Yeni yılda asgari geçim indirimi tarihe karışacak. Çünkü Asgari ücretli çalışanlardan herhangi bir vergi alınmayacağı için AGİ’de tarihe karışacak. Ancak bunun yerine çalışanların evli ve çocuklu olma durumlarına göre maaşlarını arttıracak farklı formüller getirilmesi bekleniyor.