Ahmet Altan'ın başvurusu reddedildi! AYM 'kabul edilemez' buldu!

Gazeteci Ahmet Altan, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası 23 Eylül 2016'da gözaltına alınmıştı. Altan, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Gündem 02.12.2020 - 13:39 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Gazeteci Ahmet Altan, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası 23 Eylül 2016'da gözaltına alınmıştı. Altan, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla tutuklanmıştı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi 2018 yılında, tutuklu yargılanan gazeteci Altan'a müebbet hapis cezası vermişti.

2019'da müebbet hapis cezası bozulmuş ve Altan'a, "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasıyla ceza verilmesi kararlaştırılmıştı. 4 Kasım 2019'da ise yeni bir karar alınmış ve Altan'ın terör örgütü üyesi olmadığı belirtilmişti. Bu kararda gazeteci Altan'ı örgüte yardım etmekten suçlu bulan mahkeme, Altan'ın tahliyesine hükmetmişti.


İki gün sonra tahliyeye itiraz geldi!


Serbest bırakılmasından sadece iki gün sonra duruma bu duruma karşı çıkan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı sonucu Altan'a yeniden cezaevi yolu görünmüştü. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Kasım 2019'da Ahmet Altan'ın tutuklanmasına hükmetmişti. Cezaevine gönderilen Ahmet Altan ise 21 Kasım 2019'da Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapmıştı. Altan, itirazında, tutuklama şartlarını bulunmadığını savunmuş ve kişi hürriyeti ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini vurgulamıştı.

Altan'ın başvurusu "kabul edilemez" bulundu


Başvuruyu değerlendiren Anaysa Mahkemesi nihayet kararını verdi. Anayasa Mahkemesi kararını, Anayasa'nın 19. maddesinde yer alan, kişinin fiziksel olarak özgürlüğünün kısıtlanabileceği durumlara dayandırdı. Mahkeme, bu kararın, "güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesi" olduğunu savundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@