Twitter'da Lana Del Rey'in ünlü olmadan önce açtığı türkü barda çalıştığı kişi olarak verilen Ahmet Ertegün aslında kim?

Sosyal medya platformu Twitter'da bir hesap Lana Del Rey'in ünlü olmadan önce Ahmet Ertegün adlı bir Türk'ün açtığı türkü barda sahne aldığını paylaştı. 

Bu "Sevda" Bitmez! Tuba Büyüküstün Umut Evirgen’in Serenay Sarıkaya Aşkına da Damgasını Vurdu! Bu "Sevda" Bitmez! Tuba Büyüküstün Umut Evirgen’in Serenay Sarıkaya Aşkına da Damgasını Vurdu!

Ancak Ahmet Ertegün'ün kim olduğu ortaya çıkınca sosyal medya yine birbirine girdi. Peki Ahmet Ertegün kimdir? Ahmet Ertegün nereli? Ahmet Ertegün ne iş yapıyor? Ahmet Ertegün kaç yaşında? Ahmet Ertegün nerede yaşıyor? Ahmet Ertegün ne mezunu?

Ahmet Ertegün Kimdir?

31 Temmuz 1923 yılında İstanbul'da doğdu. Türk-Amerikan müzik yapımcısı ve Atlantic Records'un kurucudur. St. John's Üniversitesi'nde felsefe okumuştur.

Ahmet Ertegün müzik dünyasına dünyaca ünlü isimleri kazandıran bir isimdir.

The Rolling Stones, Led Zeppelin, Eric Clapton, Aretha Franklin ve Ray Charles gibi dünyaca ünlü isimleri müzik dünyasına kazandırdı.

Ahmet Ertegün'ün büyük dedesi İbrahim Edhem Efendi'dir. İbrahim Edhem' de Üsküdar Özbekler Tekkesi'nin son postnişiyni idi.

Washington büyükelçisi Münir Ertegün ve Hayrunnisa Rüstem'in ikinci oğludur. Cumhuriyetin ilanından sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin Milletler Cemiyeti'ndeki temsilcisi ve büyükelçi olarak Avrupa başkentlerinde ve Amerika'da bulundu.

1935 yılında babasının Washington'a büyükelçi olarak atanmasıyla birlikte ABD'ye yerleşti.

Ahmet Ertegün kendisini "16 yaşındayken bir pop müzik uzmanı sayılabilecek kadar bilgim, 18 yaşındayken de 50 bin plağım vardı" diye tanımlıyor.

Abisi ile beraber Duke Ellington, Lena Horne, Jelly Roll Morton gibi sanatçılarla arkadaşlık kurdu.

1947 yılında Herb Abramson ile beraber Atlantic Records adlı plak şirketini kurdu.

29 Ekim 2006'da New York'ta bir The Rolling Stones konseri sırasında ayağı kaydı ve düşerek başını vurdu. Yoğun bakıma alınan Ertegün 14 Aralık 2006 günü hayatını kaybetti.