Aile Bakanı Derya Yanık, yeni sosyal yardım programını tanıttı. Dar gelirliler, ihtiyaç sahipleri ve bakıma muhtaç kişiler için son dakika açıklaması yapıldı.

Aile Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım açıklamalarını az önce yaptı. 1.997 ila 4.336 TL yardım, TC Kimlik Numarasına göre başvuruda bulunan ve gerekli şartları sağlayan herkese verilecektir. Her bir sosyal yardım programının gereksinimleri ayrı ayrı açıklanmıştır. Peki kimler sosyal yardım almaya hak kazanıyor?

Geliri az veya hiç olmayan vatandaşlara devlet nakit desteği sunuyor. Devlet sosyal yardım şansını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, şubat ayı sonuna kadar yapılacak sosyal yardım ödemelerinin tüm alıcılarını açıkladı. Yardım 1997 TL ile 4.336 TL arasında değişmektedir. Şartları sağlayan vatandaşlar ödeme için başvurabilir. Aile Bakanlığı'nın dar geliri olan ihtiyaç sahiplerine sunduğu sosyal destek ödemeleri haberimizde eksiksiz olarak yer almaktadır.

Sosyal Yardımlar Zamlı Olarak Hesaplara Geçiyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2023 yılı yaklaşırken yeni sosyal yardım seçenekleri sunmaya başladı. 2023'te çeşitli sosyal yardımlar zam yapılarak hesaplara yatırılıyor. Sosyal yardım ödemeleri Şubat ayında zamlanmaya başladı. 2023'te evde bakım maaşı, yapılacak zam ile evde yaşlı veya engelli yakınlarına bakanlara verilen evde bakım geliri 4336 TL olacak.

Çocukların öğrenimine yönelik olan SED desteği de zamlanmıştır. 2023 yılı için ortalama SED yardım ödemesi 3038 TL'dir. Koruyucu aile yanında kalanlara çocuk yardımı olarak 4853 lira tahsis edildi. 2023 yılı Ocak ayı itibari ile engelli maaşlarına da zam yapılmıştır. Örnek olarak %40 ile %69 arası engelli bireylere 1594 TL, %70 ve üzeri engelli bireylere ise 2392 TL ödeme yapılmaktadır. Ayrıca geçim kaynağı olmayan yaşlıların aylığı da zamlandı. 2023 yılında 65 yaş emekli maaşı 1.997 TL'ye yükseldi.

Kimler Sosyal Yardım Alabilecek?

Sosyal yardıma hak kazanabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın gerekliliklerini yerine getirmesi gerekir. Evde kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kişilere sosyal yardım Bakanlıkça yapılır. Bununla birlikte, bazı yardımlarda özel koşullar da talep edilmektedir. Örneğin, bir kişinin engellilik aylığı almaya hak kazanabilmesi için, kişinin engellilik durumunu doğrulamak için hastaneden alınmış bir sağlık raporu gereklidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3.038 TL Ödüyor

TEB Hayalinizdeki Araca Kavuşmanızı Sağlıyor! TEB'den rekor kıran taşıt kredisi TEB Hayalinizdeki Araca Kavuşmanızı Sağlıyor! TEB'den rekor kıran taşıt kredisi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli bireylere ve hanelere birçok ödeme yapılmaktadır, ancak bu ödemelerin birçok yönü halen araştırılmaktadır. Bu durumda destek ödemelerinin hak sahiplerine teslim tarihi ile birlikte tutarları da merak konusu olmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek ödemelerine zam yapılmıştır. Yapılan zam ile birlikte sosyal ve ekonomik destek ödemesi 3.038 TL'ye ulaştı.

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım aylığı, destek ödemesi üzerine araştırmalar devam ederken özellikle merak edilen bir konudur. Hesaplara evde bakım aylığı ödemesi kapsamında 4.336 TL yatırılıyor. Evde bakım maaşı her ayın 15'i ile 31'i arasında hesaplara yatırılır. Ağır engelli raporu bulunan ve hastalığı nedeniyle tuvalete gitme, yemek yeme, giyinme, temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlara evde bakım aylığı verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahiplerine verilmiş olan sosyal yardım başvuru adresleri de açıklandı. Başvuru için iki seçeneğiniz var. Bunlar e-Devlet veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı SYDV'ler. Ödeme almak için de iki seçeneğiniz var. Bunlar PTT veya vermiş olduğunuz IBAN olarak karşımıza çıkıyor.