Aile Bakanlığından Milyonlarca Vatandaşa Müjdeli Haber! Başvuran Herkese 864 Liralık Karşılıksız Maaş Bağlanacak

Düşük gelirli vatandaşlara devlet tarafından verilen maddi yardımların yanı sıra karşılıksız maaş da bağlanıyor. Aile Bakanlığı herkese 864 TL karşılıksız maaş duyurusu yaptı!

Ekonomi 25.06.2021 - 10:27 25.06.2021 - 10:30 Berkay Keskin

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte, gerekli koşulları sağlayan kişilere 864 lira maaş bağlanacağı öğrenildi. 

2020 yılının Mart ayından beri dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını toplumun her kesimini ekonomik olarak kötü etkiledi. Bu süreçte, devlete bağlı çok sayıda kurum ve kuruluş maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara hem yardımlar yapıldı hem de çeşitli koşulları karşılamaları durumunda karşılıksız maaşlar bağlandı. Sosyal bir devlet olma ilkesi ile hareket eden devletimiz, Aile Bakanlığı aracılığı ile çok sayıda vatandaşa yardım eli uzattı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu desteklerden biri yaşlılık maaşı oldu. Üstelik pek çok kişinin haberdar olmadığı bu maaştan yararlanmak için onlarca şartı yerine getirmenize de gerek yok. Maddi olarak desteğe ihtiyacınız varsa, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurarak yaşlılık aylığı alabilirsiniz. İhtiyaç sahibi olduğunuz teyit edilirse ve başvurunuz kabul edilirse yardım ödemeleriniz her ay hesabınıza yatacaktır. Peki yaşlılık aylığı almak için gerekli şartlar nelerdir, başvuru nasıl yapılır? İşte yaşlılık maaşı ile ilgili merak edilen tüm detaylar…  

2021 YAŞLILIK MAAŞI NE KADAR?

Yaşlılık maaşı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanmaktadır. Asgari ücretle doğru orantılı olarak zamlanan yaşlılık maaşı, 2021 Ocak ayında 711 liradan 864 liraya yükseldi. Önümüzdeki ay yapılan zam ile birlikte bu rakamın 900 lirayı aşması bekleniyor. 

YAŞLILIK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

Vatandaşların yaşlılık aylığı alabilmesi için yaş koşulunun yanı sıra tek bir koşulu karşılamaları yeterlidir. Başvuru yapacak olan 65 yaş üstü kişinin hanesine giren toplam gelir miktarı 2021 yılı için 1705 liradan azsa Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurarak 864 TL’lik yaşlılık aylığını almaya hak kazanır.  

Ancak belirtmemizde fayda var; nafaka, emekli maaşı, sosyal hizmetlerden harçlık ödemesi, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar, sağlık sigortası ve sosyal güvencesi olan kişiler yaşlılık aylığı alamamaktadır.  

YAŞLILIK MAAŞI ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Yaşlılık maaşı almak isteyen 65 yaş ve üstü vatandaşların yaşlılık aylığı almak için ikamet ettikleri adrese bağlı olan kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gerekmektedir. 

YAŞLILIK MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

Yaşlılık maaşı almak için başvuru yapacak olan vatandaşların başvuru esnasında ilgili kuruma teslim etmesi gereken belgeler şunlardır; 
•    2 tane vesikalık fotoğraf 
•    Fakirlik kağıdı 
•    Herhangi bir maaş alınmadığına dair resmi kağıt 
•    Mal bildirimi belgesi
•    Sağlık kurulundan alınmış yaşlılık raporu
•    Vukuatlı nüfus kayıt belgesi 
•    Yaşlılık aylığı başvuru dilekçesi

YAŞLILIK MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Yaşlılık maaşı, hak sahibi olan vatandaşların hesaplarına doğum tarihlerine göre yatırılmaktadır. Kişiler, ödemelerini her ay düzenli olarak PTT şubelerinden şu tarihlerde alabilir; 

•    Doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 arasında olan vatandaşların yaşlılık aylığı her ayın 5. günü yatırılır. 

•    Doğum tarihinin son rakamı 1 ile 6 arasında olan vatandaşlara her ayın 6. günü yaşlılık aylığı ödemesi yapılır. 

•    Doğum tarihinin son rakamı 2 ile 7 arasında olan vatandaşların yaşlılık aylığı her ayın 7. günü hesaplara yatar. 

•    Doğum tarihinin son rakamı 3 ile 8 arasında olan vatandaşlara her ayın 8. günü maaş verilir.  

•    Doğum tarihinin son rakamı 4 ile 9 arasında olan vatandaşların yaşlılık aylığı her ayın 9. günü yatırılır. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@